Piyasa gündemi, BIST 100 başlangıç değerlendirmesi ve stratejik görünüm

Hibya – Haftanın ilk işlem günü ekonomik veri akışı sakindi. Avrupa’nın en büyük ekonomisine sahip olan Almanya’da Ifo ekonomik güven endeksinde eylül ayında yatay görünüm kaydedilirken, ekonomik beklenti endeksinde görece toparlanma söz konusu oldu. Yurt içinde reel sektör güven endeksi düşüşüne devam etti. TCMB, Türk lirası dönüşümlü Kur Korumalı Mevduat hesaplarında asgari faiz zorunluluğunu kaldırdı. 

Açıklanacak Önemli Ekonomik Veriler

  • 15.00 | ABD: İnşaat İzinleri | Önem: Orta
  • 17.00 | ABD : Yeni Konut Satışları | Önem: Orta

BIST 100 Güne Başlangıç

Küresel piyasalarda açıklanan önemli veri akışı bulunmazken, yüksek faiz ortamının uzun süre masada olması küresel risk iştahı üzerinde baskı oluşturmaya devam ediyor. Yurt içinde TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan, TL varlıklara yönelik yerel ve uluslararası talebi artırmaya kararlı olduklarını belirtti. BIST 100 endeksi dün %3,30’luk kazançla 8.304,83 puandan tamamladı. ABD borsaları dün günü yükselişle kapatırken, ABD vadelilerinde bu sabah satıcılı seyir görülüyor. Asya piyasalarında kırmızı renk seyir hâkim. Avrupa borsalarının güne zayıf açılışla başlamaları bekleniyor. Endeks kapanışında 27,20 TL – 27,26 TL aralığında bulunan dolar/TL, bu sabah 08.30 itibarıyla 27,21’li seviyelerden işlem görüyor. BIST 100 endeksinin güne yükselişle başlamasını bekliyoruz.

BIST 100 Strateji

Haftaya boşluk bırakarak alıcılı başlangıç yapan endeks, genele yayılan alımlar ile gün boyu pozitif seyrini korudu ve güçlü bir kapanış gerçekleştirdi. TCMB faiz kararı sonrasında başlayan yükselişle eylül ortasından başlayan düşüş trendini yukarı yönde kıran endeks, tarihi zirvesini hedeflediği görülüyor. Kısa vadede 8.000 üstünde yeni zirvelerin test edilmesini beklediğimiz endekste, gün içi 8.220 destek olarak takip edeceğiz. Yükselişlerde 8.360 ve 8.403 zirvesini takip edeceğiz. Son birkaç günde gelen sert alımlar sonrası zirve bölgesine doğru yükselişlerde gün içi kar satışları görülebilir. 8.220 altında olası geri çekilmelerde 8.085 – 8.100 bandı hedef olarak takip edilebilir.

Önemli Sektör Şirket Haberleri

Doğuş Otomotiv (DOAS) 25.09.2023 18:30:34 Wielton S.A. ile şirket arasında; “Wielton” marka “yarı römork ürünleri”nin Türkiye’deki satış ve servis hizmetlerinin, Şirket tarafından yerine getirilmesinin esaslarını belirleyecek bir anlaşma akdedilmesi amacıyla niyet mektubu imzalanmıştır. (NÖTR)

Kaynak: Gedik Yatırım

Hibya Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx