New York’ta Bir İlk: Cuma Namazı Vaktinde Megafonlardan ‘Makul Bir Seviyede’ Ezan Okunacak

New York Belediye Başkanı Eric Adams, kentin camilerinde cuma namazları ve ramazan ayındaki iftar vakitlerinde ezanın dışarıdan duyurulabileceğini bildirdi. Bürokratik engelleri aşarak alındığı söylenen bu karar, Amerika’nın bu büyük metropolünde yaşayan Müslüman topluluğu için önemli bir adım oldu. Amerika’daki ezan kararı kısa sürede sosyal medyada gündem oldu.

Geçtiğimiz aylarda, ABD’de bulunan Minneapolis şehrinde tarihe geçen bir karara imza atılmıştı.

Minneapolis Belediye Meclis tarafından alınan karara göre, Amerika tarihinde ilk defa büyük bir şehirde ezanın günde beş kez halka açık şekilde okunmasına oy birliğiyle karar vermişti.

Bu karar uzun süre gündemde kalmıştı. Verilen karara bir yenisi daha eklendi ve New York Belediye Başkanı Eric Adams, Cuma namazı vakitlerinde ezan okunmasına izin verileceğini açıkladı.

New York Belediye Başkanı Eric Adams düzenlediği basın toplantısıyla gündeme bomba gibi düştü. Adams, şehirde bulunan camilerde cuma vaktinde ve ramazan ayında iftar saatinde ezan sesinin dışarıya verilebileceğini duyurdu.

Adams ‘Bürokrasiyi ortadan kaldırıyoruz ve açıkça söylüyoruz ki eğer herhangi bir ayinde veya ibadethanede iseniz, cuma namazı ezanını daha güçlü duyurmak için izin başvurusunda bulunmanıza gerek yoktur’ ifadelerini kullandı.

Yapılan basın toplantısında, çeşitli cami dernekleri ve Müslüman vakıf temsilcileri hazır bulundu.

Adams katılımcılara söylediği ‘New York’ta inancınızı yaşamakta özgürsünüz. Gururluyum, sonunda bugün bunu gerçekleştiriyoruz’ sözleriyle dikkat çekti.

Adams New York’un çeşitli inançları barındıran zengin kültürünün önemli bir parçası olan İslam’ın, camiler aracılığıyla suçla mücadele ve düzensiz göçmenlik konularında büyük katkıları olduğunu vurguladı.

Adams, Müslüman liderlere yönelik bir konuşmasında, ‘Size hak ettiğiniz değeri vermekte kararlıyız’ ifadelerini kullandı. Hristiyanlık, Musevilik ve diğer inançlarla birlikte, İslam’ın da New York kültürünün ayrılmaz bir unsuru olduğunu belirtti.

New York’un özgürlük ve haklar konusunda birçok alanda lider olduğunu belirten Adams kanunların gerektirdiği gibi herkesin eşit muamele gördüğünü, kuralların kimseye ya da belirli bir gruba avantaj sağlamak amacıyla değiştirilmediğini vurguladı.

Basın toplantısının yapıldığı kürsüden ezan okundu ve İngilizce açıklamasına yer verildi.

New York belediyesinin aldığı karara göre, ilk cuma gününden itibaren New York’ta ezan sesi, 12.20 ile 13.30 arasında ve ramazan aylarında iftar vaktinde “makul bir seviyede” tutulmak kaydı ile dışarıya verilebilecek.

Verilen bu karar kısa sürede sosyal medyanın da gündemine oturdu. Pek çok kullanıcı konuyla ilgili paylaşımlarda bulundu.

??

Sizin konu hakkındaki düşünceleriniz neler?

Yorumlara bekliyoruz…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx