Ne Bunlar Arda?

Kamuoyunda ‘Fatih Terim Fonu’ olarak bilinen, eski Denizbank Levent Şube Müdürü Seçil Erzan’ın ‘dolandırıcılık’ suçlamasıyla yargılandığı davanın ikinci duruşması 12 Ocak’ta görülecek. Duruşmaya günler kala dosyaya giren bilirkişi raporundaki mesajlar, Arda Turan’ın Seçil Erzan’ın yaptığı işlemlerden anbean haberdar olduğunu ve sözde fona yeni isimler bulmak için çaba harcadığını gösteriyor.

Uzun yıllar boyunca Galatasaray ve A Milli Futbol Takımı’nı çalıştıran Fatih Terim, haftalarca basının ve halkın gündeminden düşmeyen bu skandaldan çok bunalmıştı. “Benim adımı bu olaya bulaştıranlara karşı tarihin en büyük hukuk savaşını başlatacağım” dediyse de davayı gündemden düşüremedi. Fakat Türk futbolunda peşi sıra yaşanan rezillikler bu davayı gölgede bıraktı. Tam da o günlerde Terim, büyük bir hamle yaparak Yunanistan’ın Panathianikos takımının başına geçti. Atina’daki Eleftherios Venizelos Havalimanı’nda özel uçakla inen ve Panathinaikos yetkililerince karşılanan Terim, “Cumhurbaşkanımız aradı sağ olsun, başarılar diledi” derken sarsılan özgüvenini yeniden kazanmış gibi görünüyordu. Şimdilik davanın yarattığı sarsıntıdan uzakta işiyle meşgul. En azından 12 Ocak’taki ikinci duruşmaya kadar kafası daha rahat olacak.

“Ortak paydamız paradan para kazanmaktı”

Davayı izleyen gazeteciler ise duruşmaya günler kala dava dosyasına giren bilirkişi raporlarını ve ilk duruşmanın tutanağını okumakla meşgul. 553 sayfalık bilirkişi raporunda benim en çok dikkatimi çeken futbolcu Arda Turan ve Seçil Erzan’ın whatsapp ve instagram üzerinden birbirlerine gönderdiği mesajlar oldu. Erzan tarafından silinen ve uzmanlar tarafından geri getirilen whastapp mesajlarını okuduğumda ikilinin sandığımızdan çok daha farklı bir yakınlığı olduğu gördüm. Turan’ın, Erzan’la birlikte hareket ettiği hissine kapılmama neden olan mesajları okudukça hayretim daha da arttı. Bu mesajlardan sonra Turan, “Ben bu fonun bir bankacılık işlemi olduğunu sanıyordum” deme hakkını tamamen kaybetmiş görünüyor.

“Ne kadar gerekli saat için sana?”

Bilirkişi raporundan 19 Aralık 2022’de Umre’de olduğunu anlaşılan Arda Turan, Seçim Erzan’ın hasta olan annesi için dualar ediyor, “Annene Kâbe ve Medine kokusu aldırıyorum, bunları koklat ona” diyor. Seçil Erzan, “Bin şükür tamamdır, 350 bin teslim ettim, kalanı sen gelince” mesajına şöyle cevap veriyor: “100 binle çarp sevap o kadar, Kabe’deyken verdin ya!” Erzan, ‘Elden aldığım 450’yi senin muhasebeye göndereyim mi, nasıl yapalım?” diye soruyor Arda Turan’a. Sonra bu paranın Galatasaray Sportif A.Ş. Başkanvekili Erden Timur’dan gelecek 700 bin doların bir bölümü olduğu anlaşılıyor. Erzan, “Canım sana daha ne kadar gerekli saat için?” diye sorunca da Arda Turan, “Patron sensin, saat 279” karşılığını veriyor. Turan, 16 Ocak günü Erzan’a, “Canım benim 3 milyon 400 bin dolara ihtiyacım var, sen ona göre organize edersen süper olur” diye yazıyor.

“Samimiysen, Arda’nın işlemi diyebilirsin!”

18 Ocak’ta Turan, “Emre yetişmez diyor, şimdi darmadağın oldum. Hocaya bir şey dedik mi?” diye mesaj atıyor. Erzan, “Demedik, E… çözecek gibi, ben inanıyorum yazdı bana da” diyor. Bu kez Turan, “Hiç müşterimiz yok mu, bunu koyacak mesela, buna iyi bir şey verelim, senin tanıdığın veya bu işlemi yaptırdığımız daha önce. Bir iki kişiye sordum nakitleri yok” diyor. Erzan, “Dur bulacağım düşünüyorum, Hakan Balta ile samimi misin?” diye soruyor. Turan, ise Mehmet Ağar’ın oğlu Tolga Ağar’ın ismini veriyor fakat Erzan, “söyleme onlara” diyor. Daha sonra Turan, “Emre aradı, abi pazartesiye kadar olmaz diyor ama pazartesi de olmaz onun işi. Seçil’im bunlar o işleri yapamazlar, 3 bile mucize. Yani o 3 için beni 50 kere arayacak, ben biliyorum. Bunlar paniktir, ‘abi bu ne işi, nasıl oluyor?” çok soru…” deyince Erzan, “Yok o yapamayacak anlaşıldı, biz başımızın çaresine bakalım. Sen kimseye bir işlem yaptım vs deme artık” diyor. “Yok sana sormadan demiyorum zaten. Futbolcular olmaz Seçil’im bunlar canımızı yerler ne zaman ne oluyor” cevabını veriyor. Erzan, “Sabri ile aran nasıl? Ben samimiyim onunla” diye yazınca ise Turan, “Sen samimiysen söyleyebilirsin Arda’nın işlemi diye, varsa onda. Ama bunun tek yolu bence yüklü mevduatı olan müşterilerinden birine güvendiğin samimi olduğun size bir aylık bir işlem yapacağız 2 milyon dolarına makul bir şey kazanacak birini bulmak” diyor.

“Kader birliği yapmışız biz artık!”

Mesajlaşmaların devamında para istemek için arayabileceği tüm kişileri aradığını kaydeden Arda Turan, Erzan’a “800 bin dolar nefes aldırmaz mı?” diye soruyor ve “sen benim ölene kadar canım kanımsın, kader birliği yapmışız biz artık. İyi ki ama iyi ki varsın. Bu akşam her şeyi çözecekler” diye yazıyor. Bekledikleri parayı bulamayınca sıkıntılı saatler geçiren Turan, “Ezan okunuyor, Allah’ın izniyle inşallah şu işimizi bugün halledelim” diyor. Ve o sıkıntının arasında eşi Aslıhan’a 723 bin liralık ‘Kelly Sellier 25 Crocodile Niloticus Lisse Bordeaux’ çantayı alabilmek için Erzan’a, “Bir 30-40 bin dolar çıkar mı, kredi kartına yatırsak?” diye soruyor. Aynı gün Turan, “Hocada yok mudur? Bir yer satacaktı” deyince Erzan, “Ya var ya satamadı, satsaydı zaten bu kadar uzun sürmeyecekti” cevabını veriyor.

“Ben sana 15 milyon dolar nakit akışı sağladım!”

Bir süre sonra para akışı iyice sıkışmaya başlıyor. Şubat ayının sonuna doğru istediği ödemeleri alamayan kendisini sürekli oyalamasıyla Arda Turan, güven bunalımına giriyor. Erzan ısrarla ödeme yapacağını ve biraz sabretmesini söylerken Turan ise bu mesajlara artık inanmadığını, ailesine ve çevresindeki kişilere ödemeler konusunda sözler verdiğini ve bu sözleri yerine getiremediği için çevresindekilerin gözünde çok düştüğünü söylüyor. Sonunda Turan, Erzan’a şöyle sitem ediyor: “Seçil o para 5’e kadar gelsin, o kadar söylüyorum. Beni 1 aydır oyalıyorsun, pazartesi günü ailemi oradaki paramı garanti altına alan yazılı evrak istiyorum. Önce bu konuyu Fatih hocayla konuşacağım. Sana bir gram güvenmiyorum. Bana Çorlu’dayım deyip Fatih Hoca’dan imza alıyorsun. Beni rezil ettin, salak yerine koydun. Ben 1 aydır uyku uyuyamıyorum. Benim uyuyamadığım yerde kimseyi uyutmayacağım. Çocuklarımın üzerine yemin ettim. Hadi bakalım. Benim kayışımı kopardın bakalım ne oluyor. Benim param bu akşam gelecek. Sana imzasız kayıtsız 15 milyon dolar nakit akışı sağladım. Bakmadan, karşılığına bak, soktun çıkardın. Ben senin tüm sözlerini yerine getireceğim, getiremezsem ben kendimi öldüreceğim.”

“Ortak paydamız paradan para kazanmaktı”

Bilirkişi raporunun ortaya döktüğü, ikili arasında gidip gelen bu mesajlar, Seçil Erzan’ın ilk duruşmadaki sözlerinin daha iyi anlaşılmasını sağlıyor aslında… Çünkü Erzan, mahkeme başkanının, “Neden böyle bir şey yaptınız?” sorusuna şu cevabı vermişti: “Ortak paydamız paradan para kazanmaktı. Benim daha az param vardı, ama onlar paranın bende olduğunu zaten biliyorlardı. Birlikte ben de kazanmak istiyordum ama hiç kazanmadım bugüne kadar!”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx