Güneş’te ilk kez kutup ışıkları görüldü

Bilim insanları Güneş’in yüzeyinde, Dünya’daki kutup ışıklarına çarpıcı biçimde benzeyen radyo dalgaları görüntüledi.

Çarpıcı manzara, bir Güneş lekesinin 40 bin kilometre üzerinde ortaya çıktı. Güneş’te manyetik kuvvetin çok yoğun olduğu ve bir miktar ısının yıldızın yüzeyine ulaşmasının engellendiği bölgelere Güneş lekesi adı veriliyor.

Gökbilimciler, söz konusu lekenin üzerinde ortaya çıkan radyo dalgalarını bir hafta boyunca gözlemledi.

Geçmişte uzak yıldızlardan gelen ve kutup ışıklarını andıran sinyaller tespit edilmişti. Ancak ilk kez Güneş’ten bu tür sinyaller geldiği görüldü.

Independent Türkçe’de yer alan habere göre, gözlemlerden elde edilen bulgular 13 Kasım’da hakemli bilimsel dergi Nature Astronomy’de yayımlandı.

New Jersey Teknoloji Enstitüsü’nden başyazar Sijie Yu, “Bu, dakikalar veya saatler süren tipik ve geçici radyo patlamalarından epey farklı” dedi:

“Yıldızların manyetik süreçlerine ilişkin anlayışımızı değiştirebilecek heyecan verici bir keşif yaptık”

Bu şaşırtıcı manzaranın, Güneş’teki patlamalarda ortaya çıkan elektronların lekenin güçlü manyetik alan çizgileri boyunca hızlanmasının sonucu olduğuna inanılıyor.

Söz konusu manzarayı ortaya çıkaran emisyonların frekansı, 1 milyon kHz’ye kadar çıkıyor. Dünya’daki tipik kutup ışıklarının frekansıysa 100 ve 500 kHz arasında değişiyor.

Yu, “Güneş lekesinin manyetik alanı, Dünya’nınkinden binlerce kat daha güçlü” ifadelerini kullandı.

Çalışmanın ortak yazarı Surajit Mondal da konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı:

“Uzun ömürlü yıldız lekelerinin olduğu bir sistemde enerjik parçacıkların ve manyetik alanların nasıl etkileşime girdiğine dair bulmacanın parçalarını bir araya getirmeye başlıyoruz”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx