Fransa’da bıçaklı saldırı sonrası ‘Nöbet Operasyonu’

Fransa, ülkenin kuzeydoğusundaki Arras’ta bir okulda gerçekleşen bıçaklı saldırı sonrası 7 bin askerlik bir kuvveti kritik bölgelerde görevlendirmek için mobilize etti.

Çeçenistanlı bir kişi tarafından 13 Ekim Cuma günü düzenlenen saldırıda bir öğretmen hayatını kaybetmiş, üç kişi ciddi şekilde yaralanmıştı. Fransa Cumhurbaşkanlığı ofisinden yapılan açıklamada, ‘Nöbet Operasyonu’ adı altında planlanan görevlendirmelerin 16 Ekim Pazartesi gününe kadar tamamlanacağı kaydedildi.

GÜVENLİK SEVİYESİ EN ÜST DÜZEYE ÇIKARILDI

Nöbet Operasyonu, esasında 2015 Kasım ayında yaşanan saldırılar sonrası planlanmıştı. Askeri operasyon, 10 bin Fransa ordusu mensubunun yanında, 4 bin 700 polis ve jandarmayı kapsayabilecek bir kapasiyete çıkabiliyor.

Bu kapsamda, güvenlik güçleri, ‘terör tehdidi’ nedeniyle hassas olarak değerlendirilen bölgelerde görev yapacak. Fransa, ülkedeki güvenlik seviyesini de en üst düzeye çıkardı.

MACRON’DAN ‘İSLAMCI TERÖR’ TANIMLAMASI

Gambetta Lisesi’nde gerçekleşen olay Mohammed Moguchkov isimli saldırgan tarafından düzenlendi. Görgü tanıklarına göre gözaltındaki saldırgan, olay sırasında tekbir getiriyordu. Cumhurbaşkanı Macron, Arras’taki okula yaptığı ziyarette saldırıyı ‘İslamcı terör’ olarak tanımladı. Macron bir saldırı girişiminin daha güvenlik güçlerince engellendiğini söyledi.

İçişleri Bakanı Gerald Darmanin de Gazze’de yaşananlarla, okul saldırısı arasında bağlantı ihtimali olduğunu kaydetti. Dünkü saldırıda bir Fransızca öğretmeni hayatını kaybederken, bir öğretmen ve bir güvenlik görevlisinin daha ağır yaralandığı bildirildi. Bir temizilik görevlisinin de yaralılar arasında olduğu saldırıda öğrenciler zarar görmedi.

SALDIRGANIN KARDEŞLERİ DE GÖZALTINDA

20’li yaşlarındaki saldırganın, radikal İslam bağlantısı nedeniyle güvenlik güçlerince bilindiği kaydedildi. Fransız medyası, saldırganın okulun eski öğrencilerinden biri olduğunu da bildirdi. Fransız Terörle Mücadele Savcılığı, ‘terörist bir girişimle bağlantılı cinayet’ ve ‘terörist bir girişimle bağlantılı cinayet girişimi’ suçlamalarıyla soruşturma başlatıldığını duyurdu. Haber kanalı BFMTV saldırganın erkek ve kız kardeşinin de gözaltına alındığını bildirdi. Polisin takibinde olan sekiz kişinin Cuma günü itibariyle gözaltında olduğu aktarıldı. Ülkedeki toplam 582 dini ve kültür merkezinde güvenlik artırıldı.

Üç yıl önce Fransa’da başkent Paris’in dışında görev yapan bir başka Samuel Paty isimli öğretmen öldürülmüş ve bası kesilmişti. Bu saldırı da Çeçenistanlı bir kişi tarafından yapılmıştı. (BBC Türkçe)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx