Elektrikli otomobiller az yakıyor yalanını TESLA ifşaladı! Benzinliden bile çok yakıyor!

Hemen yazımızın başında belirtelim. Konu hakkındaki tüm detayları yukarıdaki videodan öğrenebilirsiniz.

Son 2 yıldır elektrikli otomobil pazarında muazzam bir büyüme yakalandı. Görüntüye bakılırsa bu büyüme önümüzdeki süreçte de hızlı bir şeklide devam edecek. Elektrikli otomobillerin bu kadar fazla tercih edilmesinin temel nedeni ise benzinli ve mazotlu araçlara oranla çok daha az tüketimde bulunması. Elbette bunun yanı sıra çevreci etkenler de mevcut. Fakat genel çoğunluk elektrikli otomobillerin ekonomik öncelikleri ile ilgileniyor.

Peki elektrikli otomobiller gerçekten de az mı yakıyorlar? Tesla’dan gelen son açıklamalar durumun tam olarak böyle olmadığını gözler önüne serdi.

Elektrikli otomobiller az yakıyor yalanını TESLA ifşaladı! Benzinliden bile çok yakıyor!

Hali hazırda elektrikli otomobillerde pek çok kişinin şimdilik göz ardı ettiği bir masraf kalemi var. Batarya. Tesla geçtiğimiz günlerde Türkiye için Model 3’ün batarya değişim ücretlerini paylaştı. Şirketten yapılan açıklamada bu ücretin 490 bin TL civarında olacağı belirtildi. Yani yarım milyon.

Bu değişimin ne zaman gerçekleşeceği ise büyük oranda kullanıcıya bağlı. Fakat şirketler 8 yıl sonunda bataryanın yenilenmesini tavsiye ediyorlar.

Bu maliyeti de yakıt gideri olarak hesapladığımızda elektrikli otomobiller, benzinli otomobillerden bile fazla yakan bir yapıyla karşımıza çıkıyorlar. Yine de tercih sizlerin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx