Bilişim Vadisi’nden Silikon Vadisi’ne söyleşisi Yalova Üniversitesi’nde gerçekleştirildi

Fabrikod’un kurucusu ve Dr. Öğr. Üyesi Abdullah Önden, Yalova Üniversitesi Kariyer Merkezi’nin düzenlediği konferansta kendisinin ve Fabrikod’un başarı hikayesini dinleyicilere anlattı. 28 Aralık günü gerçekleştirilen etkinliğe, çeşitli fakültelerden akademisyenler ve öğrenciler katılım gösterdi. Tek oturumda gerçekleşen konferansta Abdullah Önden Türkiye’de dijital girişimcilik ve yazılım ihracatı üzerine önemli aktarımlarda bulundu.

Abdullah Önden, konuşmasına çocukluk yıllarından ve bilgisayar ile tanışma hikayesinden başladı. 

“Benim hikayem, hayallerin peşinden gitmenin ve hiçbir zaman vazgeçmemenin bir örneği.”

Lise dönemindeki zorluklardan ve bilgisayara duyduğu ilgiyi nasıl bir kazanca çevirdiğini anlatan Abdullah Önden, bu dönemdeki mücadelelerin kendisine büyük bir öğrenme fırsatı sunduğunu belirtti.

Abdullah Önden: “Babamın kaybından sonra, ailem bu tutkumu destekledi. İlk bilgisayarımı kurarken, Prof. Dr. Selim Akyokuş’un bana ‘Microsoft Frontpage 2000’ hediye ettiği o günü asla unutamıyorum. O gün, hayallerimin peşinden gitme serüvenim başladı.”

Üniversitede bilgisayar mühendisliği okurken, kendi projelerini nasıl geliştirdiğinden, bu dönemin onun için zorluklarından ve aynı zamanda keşif dolu bir dönem olduğundan bahsetti. Lise yıllarında başlattığı “Dizaynist” ve “Fantasturk.com” gibi projelerle dijital dünyada adını duyurma fırsatı bulduğunu belirten Abdullah Önden, o dönem Haliç Üniversitesi’ndeki topluluğu bir araya getiren “haliclub.com” projesiyle sosyal medya öncesi dönemde önemli bir topluluk merkezi oluşturduktan sonra bu alanın ne kadar önemli olduğunu fark ettiğini ve bu farkındalığını nasıl yönlendirdiğini aktardı. Coretech isimli şirkette kurumsal yazılım projeleri geliştirdikten sonra Vestel gibi perakende devlerini ilk kez e-ticarete nasıl bir ekip çalışması ile taşıdıklarını anlattı. 2011 Yılında kendi şirketini kurma kararı aldıktan sonra, “Yesticaret” ve “evekitap.com” projeleriyle e-ticaret dünyasına adım attığından ve Fabrikod’un kuruluşunun kişisel hayalinin gerçekleşmesiyle başladığından bahsetti.

Abdullah Önden: “Yesticaret projem, e-ticaret alanında kendimi ifade etme ve sektördeki potansiyeli keşfetme çabamın bir ürünüydü. Ancak, zamanla piyasa koşullarının ve ihtiyaçların değiştiğini gördüm ve farklı yollara sapmaya karar verdim. ‘Evekitap.com’ ile kitap sektörüne adım attım, bu proje, kitap okuma alışkanlıklarını destekleme ve yayınevlerinin stok fazlası kitapları değerlendirmeye yönelikti. Geliştirdiğim projeler ve artan tecrübemle birlikte, iş seçimlerimde daha seçici ve stratejik bir yaklaşım benimsedim. Hem bireysel hem de şirket olarak en değerli varlığımızın zaman ve emek olduğunu anladım. Her proje, bizim için bir öğrenme fırsatıydı ve bu fırsatları en iyi şekilde değerlendirmeye odaklandık.”

Uluslararası başarılarından ve bu sürecin zorluklarından bahseden Abdullah Önden, Silikon Vadisi’yle nasıl tanıştığını, Amerika’daki iş kültürüyle nasıl baş ettiğini ve bu süreçte karşılaştığı zorlukları dinleyicilerle paylaştı.

Konuşmasında Fabrikod’un güncel projelerini ve pandemi sürecindeki büyümesini anlatan Abdullah Önden, geleceğe dair planlarını paylaşarak dinleyicilere ilham verdi. “Sabırla ve istikrarla çalışmaya devam ediyoruz” diyerek, şirketinin krizlere karşı direncini vurguladı. Güncel projelerini de anlatan Abdullah Önden, geliştirmekte olduğu projelerin premium seviyede bir hizmet sunması için gösterdikleri özeni vurguladı.

Abdullah Önden: “Fabrikod şu anda Türkiye’de ‘Planda’ adında bir yazılım servisiyle klinikleri bir araya getiriyor. Aynı zamanda ‘Kindertrack’ adlı uygulama ile ebeveynlerin çocuklarını takip etmelerine yardımcı oluyoruz. Ayrıca Siemens için büyük projelerde aktif rol alıyor ve daha fazla iş için görüşmelerimizi sürdürüyoruz.”

“Silikon Vadisi’yle yaptığımız işler, bizi daha da güçlendirdi. 2024’e yönelik kriz beklentileri arasında, sabırla ve istikrarla çalışmaya devam ediyoruz.” diyerek sözlerine devam eden Abdullah Önden, kişisel ve iş hayatındaki deneyimlerinden faydalanarak geleceğe dair duruşunu paylaştı. Bu duruş ile girişimcilik ruhunu ve sektördeki kararlılığını vurguladı.

Son olarak kendisine takdim edilen plakete teşekkür eden Önden, öğrencileri selamlayarak bireysel soru cevap kısmı ile her zaman öğrencilerin yanında olduğunu vurguladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx