Bilim İnsanlarından Çarpıcı Bir Araştırma: Böcek Yemek İnsan Sağlığına Faydalı

ABD’de yapılan bir araştırma böcek yemenin metabolizmaya faydalı olduğunu öne süren bir araştırma yaptı. Araştırma sonuçları memeli türlerin, böcek tüketiminin eski devirlere kıyasla arttığını ve insan sağlığına yararlı olduğunu ifade etti. Detaylar içerikte!

Her yıl farkında olmadan ortalama 140 bin böcek parçası yediğimizi biliyor muydunuz? Şaşırtıcı ama uzmanların böyle bir tahmini var.

Ama korkmayın, uzmanlar bunun iyi bir şey olduğunu söylüyor. Yeni bir çalışma, böceklerin metabolizmamızı güçlendirdiğini ve bağışıklık tepkimizi artırabileceğini ortaya koydu.

ABD’deki Washington Üniversitesi’ndeki bir grup araştırmacı deney farelerini, böceklerin dış iskeletlerinde ve kabuklu hayvanlarda bol miktarda rastlanan kitin içeren yiyeceklerle besledi.

Çalışmada farelerin midelerinin şiştiği ve özel bir bağışıklık tepkisinin tetiklendiğini gözlemlendi.

Nihayetinde farelerin bedeninde kitin sindirimi için gereken AMCase adlı benzersiz bir bağırsak enzimi üretildi ve yağ dokularını düzenleyen hücreler de aktive oldu.

Science’ta yayımlanan araştırmaya göre araştırmacılar, kitin tüketiminin gastrointestinal sistemde sağlıklı bir ortam oluşturduğunu tespit etti.

Geçmişteki bazı araştırmalar da memelilerin dinozorların yok olmasından çok zaman önceye kıyasla bugün çok daha yüksek oranda böceklerle beslendiklerini gösteriyor.

Uzmanlar, her yıl farkında olmadan ortalama 140 bin böcek parçası yediğimizi tahmin ediyor. Çünkü un kurdu, kurtçuk ve hamamböceği parçaları çikolata, kahve ve buğday unu gibi sık tüketilen gıdalara karışmış durumda.

Her gün tükettiğimiz bu yiyecekleri düşündükçe bu haber belki biraz tiksindirici gelebilir ama nihayetinde faydalıymış da diyebilirsiniz. Yorum sizin!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx