Zelenski duyurdu: Ukrayna’dan tahıl taşıyacak birinci gemi yüklemesi başladı

Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenski, Ukrayna‘dan tahıl taşıyacak birinci gemi yüklemesinin Odessa bölgesindeki Çornomorsk‘ta başladığını bildirdi.

Volodimir Zelenski, ziyaret ettiği Çornomorsk Limanı‘ndaki incelemelerin akabinde yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın himayesinde Rusya, Ukrayna ve Birleşmiş Milletler (BM) ortasında imzalanan tahıl koridoru mutabakatına nazaran tahıl sevkiyatının başlatılması için gereken hazırlıkları tamamladıklarını söyledi.

Zelenski, Türkiye Cumhuriyeti Kiev Büyükelçiliği Müsteşarı Buket Kabakcı, ABD’nin Kiev Büyükelçisi Bridget Brink ile öbür diplomatlarla limana gelerek, savaşın başlamasından bu yana birinci geminin burada sevkiyat için yüklenmeye başladığını vurgulayarak, “Savaşın başlangıcından itibaren birinci gemi yükleniyor, bu bir Türk gemisidir” dedi.

Zelenski, “Tarafımız büsbütün hazır. Ortaklarımıza, BM ve Türkiye’ye tüm sinyalleri ilettik ve ordumuz inançlı durumu garanti ediyor. Altyapı Bakanı, Türk tarafı ve BM ile direkt temas halinde. Onlardan bir sinyal bekliyoruz, sanırım bu bugün ya da yarın olacak” diye konuştu.

Zelenski ayrıyeten, Ukrayna olarak global besin güvenliğinin garantörü olmaya devam etmesinin kendileri için büyük değer taşıdığına dikkati çekerek, “Ukrayna tahılını ihraç etmeye hazırız. Ortaklarımızdan ulaşımın başlamasıyla ilgili sinyaller bekliyoruz” sözünü kullandı.

ODESSA LİMANI GAZETECİLERE AÇILDI

Rusya’nın 24 Şubat’ta hücum düzenlediği Ukrayna’da aylardır kapalı olan Odessa Limanı, bugün mahallî ve memleketler arası basın kuruluşlarının temsilcilerinin ziyaretine açıldı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*