Yaz sonuna kadar Avrupa hayâl: Shengen vizesi randevusu alınamıyor

Covid-19 kısıtlamalarının kaldırılması sonrası yüksek talep nedeniyle Shengen vizesi müracaatlarının eylül ayına kadar karşılanamayacağı belirtiliyor.

SchengenVisaInfo.com, şimdi vize başvurusu yapmamış şahısların büyük olasılıkla eylül ortasına kadar randevu bulamayacağı varsayım ediliyor.

Seyahat sanayisi yöneticilerine nazaran şu anda 26 Schengen Bölgesi ülkesinde temmuz ve ağustos için boş yer yok. Yalnızca birkaç ülkenin ağustos ayı için müsait yerleri olabileceği belirtildi.

Avrupa Birliği üyesi olmayan ülkelerden gelen yolcular, Schengen Bölgesi’ne girmek için bu vizeye gereksinim duyuyor.

Ülke büyükelçiliklerinin muhakkak sayıda vize randevusu verdikleri ve talep yüksek olsa bile bu sabit sayının artırılmadığı biliniyor.

YOLCULAR ÖTEKİ DESTİNASYONLARA KAYIYOR

Seyahat şirketleri, Shengen Bölgesi için vize bulamayan yolcuların Türkiye, Malezya, Tayland, Endonezya ve Mısır üzere öbür destinasyonlara gitmeyi düşündüğünü kaydetti.

Önceki aylarda büyükelçiliklerin vize müracaatlarını sürece koyması çok uzun sürdüğü biliniyordu. Lakin, ek işçi istihdam edildiği için genel olarak, vize müracaatları 15 iş günü içerisinde sonuca bağlanıyor.

Schengen vizesi, bir kişinin rastgele bir Schengen Bölgesi ülkesine turizm yahut ticari gayelerle 90 güne kadar girmesine müsaade veren kısa vadeli bir vize. AB’ye turizm gayeli seyahat etmeyi planlayanların turist vizesine başvurmaları gerekiyor. Turist vizesi, üçüncü ülke vatandaşlarının altı aylık bir müddet içinde en fazla 90 gün boyunca Schengen Bölgesi’ne girmelerine müsaade veriyor. (HABER MERKEZİ)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*