Ulusal Savunma Bakanı Hulusi Akar’dan F-16 tedariki açıklaması

Ulusal Savunma Bakanı Hulusi Akar, Türk Hava Kuvvetleri’nin 111’inci kuruluş yıl dönümü münasebetiyle Hava Kuvvetleri Kumandanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ve beraberindeki Hava Kuvvetleri Komutanlığı çalışanını kabul etti.

Bakanlık’taki kabulde konuşan Akar, kurulduğu günden bugüne kadar nitelikli çalışanı, çağdaş teknolojisi ve üstün başarılarıyla asil milletinin sürekli gurur kaynağı olan Türk Hava Kuvvetlerinin kuruluşunun 111’inci yılını kutladı. Türk Silahlı Kuvvetlerinin faal, caydırıcı ve saygın niteliklerini sağlayan en değerli ögelerden birini hava kuvvetleri olarak nitelendiren Akar, Hava Kuvvetleri Komutanlığının semaların korunmasından terörle çaba harekatına, Doğu Akdeniz’deki hak, alaka ve menfaatlerin savunulmasından insani yardım faaliyetlerine kadar birçok alanda elde edilen muvaffakiyetlerde büyük hisse sahibi olduğunu vurguladı.

Dünyanın en eski, esaslı ögeleri ortasında yer alan Türk Hava Kuvvetleri’nin çağına ayak uyduran kıymetli bir güç olduğunu belirten Bakan Akar, ABD’den tedarik süreci devam eden F-16 uçaklarına ait de şu değerlendirmelerde bulundu:

Bu bahsin yalnızca Türk Hava Kuvvetleri’nin değil birebir vakit NATO’nun, Avrupa’nın da konusu olduğunu belirten Akar, “NATO’nun güçlü olması için üyelerinin tek tek güçlü olması gerekir. Bu güç kavramı içinde de en kıymetli öge hava ögesi. Bu hava ögesinin da kesinlikle güçlenmesi lazım. Bunun da ABD idaresi tarafından göz arkası edilmeyeceğine inanıyorum” tabirlerini kullandı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*