Ukrayna’nın Kremençuk kentinde füze saldırısı: 18 meyyit

Ukrayna Devlet Lideri Vladimir Zelenskiy, Ukrayna’nın Kremençuk kentinde bulunan bir alışveriş merkezine Rusya’nın füze taarruzunda bulunduğunu açıkladı. Zelenskiy, akın anında alışveriş merkezinde 1000’den fazla insanın bulunduğunu öne sürdü.

Ukraynalı Devlet Acil Durumlar Hizmeti’nden yapılan açıklamada, atakta en az 18 kişinin hayatını kaybettiği, 25’i ağır 59 yaralı olduğu aktarıldı. 217 bin nüfuslu bir sanayi kenti olan Kremençuk’ta Ukrayna’nın en büyük petrol rafinerisi bulunuyor.

RUSYA: SİLAH DEPOSUNA FÜZE FIRLATILDI

Saldırıya ait Rusya Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “kentte silah deposunun amaç alındığı, mühimmat patlamasının yakınlardaki alışveriş merkezinde yangına neden olduğu” belirtildi.

‘KALICI BARIŞA ACİL MUHTAÇLIK VAR’

Türkiye Dışişleri Bakanlığı atakla ilgili açıklama yayınladı. Kalıcı barışa acil gereksinimin olduğu belirtilen açıklamada, şu tabirler yer aldı:

“Ukrayna’nın Kremençuk kentinde yer alan bir alışveriş merkezinin bugün (27 Haziran), içerisinde çok sayıda sivilin bulunduğu sırada füzelerle vurulduğu, olayda hayatını kaybedenlerin ve yaralananların olduğu büyük bir kederle öğrenilmiştir.

Son günlerde Kiev dahil çeşitli kentlerdeki sivil yerleşim yerlerinin de gaye alındığı bu tıp taarruzlar Ukrayna’daki savaşın acımasızlığını bir sefer daha gözler önüne sermekte, kalıcı barışa duyulan acil muhtaçlığı ortaya koymaktadır.

Bu vesileyle, bu yıkıcı savaşın bir an evvel durdurulması ve diplomatik tahlile öncelik verilmesi davetimizi kuvvetle yineliyoruz.” (DIŞ HABERLER)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*