Üç Boğaz Barajı’ndaki kanal havuzlarından taşınan yük miktarı 1,91 milyar tonu aştı

Çin’in orta kesimlerindeki Hubei eyaletine bağlı Yichang şehrinin Zigui ilçesinde bulunan Üç Boğaz Barajı’nın havadan çekilmiş fotoğrafı, 6 Nisan 2023 (Fotoğraf: Zheng Jiayu/Xinhua)

WUHAN, 19 Haziran (Xinhua) — Dünyanın en büyük hidroelektrik projesi olan Üç Boğaz Barajı’ndaki kanal havuzları üzerinden taşınan toplam yük miktarı 20 yıllık bir süre zarfında 1,91 milyar tonu aştı.

Üç Boğaz Navigasyon İdaresi tarafından Pazar günü yapılan açıklamaya göre Çin’in en uzun nehri olan Yangtze’nin yukarı kolunda bulunan kanal havuzları üzerinden yirmi yıl boyunca yaklaşık 12,24 milyon yolcu taşıyan 993.000’den fazla gemi geçti.

Kanal havuzlarının 18 Haziran 2003 tarihinde deneme seferlerine açılmasından bu yana Yangtze Nehri’ndeki seyir koşulları büyük ölçüde iyileştirildi ve gemilerin maksimum tonajı 1.000 tondan 5.000 tona yükseldi. Navigasyon idaresi, su yolu taşımacılığının düşük enerji tüketimi, daha az kirlilik, uzun nakliye mesafesi ve maliyet etkinliği gibi avantajlarının tam anlamıyla devreye girdiğini belirtti.

Kanal havuzları üzerinden geçen yük hacmi ise hızla büyüyerek 2022 yılında rekor kırarak 156 milyon tona ulaştı.

Çok işlevli bir su kontrol sistemi olan Üç Boğaz projesi, 2.309 metre uzunluğunda ve 185 metre yüksekliğinde bir baraj, kuzey ve güney taraflarındaki beş kademeli kanal havuzları ve 22,5 milyon kilovat toplam elektrik üretim kapasiteli 34 turbo jeneratöre sahip.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir