TİP-HDP tartışması büyüyor: “Kimsenin hakkı yok”

14 Mayıs seçimleri yaklaşıyor. İttifak protokollerinin Yüksek Seçim Kurulu’na sunulduğu ve Cumhurbaşkanı adaylarının ilan edildiği bu dönemde Emek ve Özgürlük İttifakı içerisindeki tartışmalar kamuoyuna yansımaya devam ediyor. Halkların Demokratik Partisi’nin talebiyle ittifakın bileşenleri Yeşil Sol Parti listelerinden seçime girecek. Ancak ittifakın bir parçası olan Türkiye İşçi Partisi HDP’nin bu talebini kabul etmeyerek seçime kendi listesiyle gireceğini ilan etti. HDP ve TİP arasındaki gerginlik milletvekillerinden sosyal medya kullanıcılarına kadar geniş bir kesimde karşılık buldu. Televizyon programlarından sosyal medyaya kadar uzanan bir tartışma söz konusu.

HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, Emek ve Özgürlük İttifakı’nın milletvekili listeleri hakkında açıklamada bulundu. İttifak çatısı altındaki iki partinin pusulada yer alacağını duyuran Paylan, tek liste konusunda çok çaba sarf ettiklerini ancak TİP’in iddiasını ortaya koymak istediğini söyledi.

Nevşin Mengü’nün YouTube kanalında açıklamalarda bulunan Paylan, “TİP’in bir iddiası var. ‘Artı katacağımız seçmenler var’ diyorlar. Umarım haklı çıkarlar” dedi.

Garo Paylan, Türkiye İşçi Partisi (TİP) ile HDP arasında yapılan tek liste görüşmeleri için şunları söyledi:

‘HEPİMİZİ ÜZER…’

“Hepimiz tek liste konusunda çok çaba gösterdik ama TİP’in bir iddiası var. ‘Artı katacağımız seçmenler var’ diyorlar. Umarım haklı çıkarlar. Tek başına girmişken 100 vekil çıkaracak iken iki partiyle 90’a düşmek hepimizi üzer. İki parti arasında etkin çalışmalar var ve sorunlarımızı aşmış durumdayız.

Diyelim ki Bursa’da 5 bin oyla milletvekili kaçırdıysak burada birbirimizi örseleme riskimiz var. Bunu iki partinin yetkili kurulları tartışıyor ve riskli olan yerlerde TİP’in aday göstermemesi gibi bir eğilim olacak. İstanbul, Ankara, İzmir gibi yerlerde TİP’in de girmesi ve başarılı olması için hep beraber mücadele vereceğiz. Önemli olan ittifak toplamının 100 milletvekili olması.

‘BİZ YOLDAŞIZ…’

Erkan Baş bence çok iyi bir siyasetçi. Toplumun sevdiği insanların siyasete atılmasında hiçbir sorun yok. Ünlüler bence her yerde ama en ünlüler Yeşiller ve Sol’da. Ama biz yoldaşız, oraya daha çok insanın gelmesinden mutluluk duyarız.”

Garo Paylan’ın TİP ve HDP arasındaki gerilime rağmen ‘Biz Yoldaşız’ açıklamasının üzerinden çok kısa bir zaman geçmesinin ardından Gülten Kışanak’tan TİP’e yönelik sert açıklamalar geldi.

Yedi yıldır tutuklu bulunan eski Diyarbakır belediye başkanı Gültan Kışanak, Meclis’teki tek sosyalist partinin Türkiye İşçi Partisi olmadığını belirterek” Bir tek oyu bile heba etmeye kimsenin hakkı yok” dedi.

HDP’li Kışanak, Yeni Yaşam gazetesindeki yazısında TİP’e çağrıda bulunarak “Bugünlerde söylediğimiz her sözün, aldığımız her kararın, yaptığımız ya da yapmadığımız her şeyin, 14 Mayıs akşamı ortaya çıkacak olan sonuçta etkisi olacağını bilerek hareket etmek gerekiyor” dedi.

‘BU SEÇİM İTTİFAKI NİTELİĞİNDE DEĞİL’

TİP Genel Başkanı Erkan Baş’a da cevap veren Kışanak, şunları söyledi:

*Ortak cumhurbaşkanı adayı yok. Ortak seçim listesi de olmayacaksa, bu ittifak artık bir seçim ittifakı niteliğinde değildir. Sayın Erkan Baş, artık baraj kaygısı olmadığı için çok oy alacaklarını söylüyor. Evet, ittifakta olmak TİP için yüzde 7 barajını ortadan kaldırıyor ancak, barajı Kürtler yıllarca büyük emekler vererek, bedel ödeyerek anlamsız hale getirdi. HDP 7 Haziran’da barajı yıktı.

‘TEK SOSYALİST PARTİ TİP DEĞİL’

*12 Eylül faşist darbesinin zulmüne karşı direnmiş, son yedi yıldan beri de cezaevinde hala bedel ödeyerek direnen sosyalist bir Kürt kadın olarak, HDP’nin ve bu seçime girecek olan Yeşil Sol Parti’nin de Kürt sosyalistler, yurtseverler ve Türkiye sosyalist hareketinin ortak partisi olduğunu da hatırlatmak isterim. Yani Meclis’te tek sosyalist parti TİP değil. Bu hakikatleri dikkate alarak, bir tek oyu bile heba etmeye kimsenin hakkı olmadığının da altını çiziyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir