Tiny house’a yıkım kararı yargıdan döndü

İzmir’in Seferihisar ilçesinde, Zafer Çaylak’a ilişkin tekerlekli tiny house için ruhsatsız olduğu gerekçesiyle verilen yıkım kararı ve 42 bin lira para cezası, itiraz üzerine İzmir 5. Yönetim Mahkemesi tarafından iptal edildi.

Seferihisar Belediyesi Encümeni, 19 Şubat’ta Zafer Çaylak’a ilişkin Sığacık Mahallesi’ndeki alternatif konaklama seçeneklerinden tekerlekli ‘tiny house’ için ruhsatsız olduğu gerekçesiyle yıkım kararı verilip, 42 bin TL para cezası kesildi.

DHA’nın aktardığı habere nazaran, Çaylak, avukatı aracılığıyla encümen kararına geçen mart ayında itiraz etti. İzmir 5. Yönetim Mahkemesi, itiraz üzerine geçen mayıs ayında belediyenin savunmasını beklemeden yürütmeyi durdurma kararı verdi. Tıpkı mahkeme, geçen ağustos ayında yıkım kararının ve para cezasının iptaline karar verdi. Mahkeme bu kararına münasebet olarak yapının kara yollarına tabi bir tanışır olup, imar kanununa tabi olmaması nedeniyle uygulanan yaptırımın kanuna terslik teşkil ettiğini gösterdi.

‘BU YAPILAR TAŞINMAZ DEĞİL TAŞINIR BİR YAPIDIR’

Çaylak’ın avukatı Tamer Atabay, mahkemenin emsal bir karar verdiğini belirterek, şunları söyledi:

“Mahkemenin kararında kelam konusu meskenin Motorsuz Araç Karayolları Trafik Yönetmeliği’ne tabi tekerlekli çekme karavan olması nedeniyle İmar Kanunu’nda bahsi geçen ruhsata tabi yapı ya da bina olmadığını belirtti. Bu yapılar taşınmaz değil taşınır bir yapıdır. Bu nedenle mahkeme hem belediyenin uyguladığı para cezasını hem de yıkım kararını iptal etti. Zira imar kanunu, taşınır yapıdaki yapılar için geçerlidir. Vatandaşlarımız bu yapıları gönül rahatlığıyla topraklarına ve yerlerine koyabilir.” (HABER MERKEZİ)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*