Strazburg Üniversitesi güç faturasını azaltmak için yıl sonu tatillini uzatacak

Fransa’da Strazburg Üniversitesi güç tasarrufu için yıl sonu tatilini uzatma kararı aldı.

Üniversiteden yapılan açıklamada, Fransa ve Avrupa ülkelerinin 2021’den bu yana güç fiyatlarının yükselişiyle karşı karşıya olduğu hatırlatıldı ve bunun Ukrayna-Rusya savaşı üzere nedenlerine değinildi.

Elektrik ve gaz fiyatlarındaki yükseliş eğiliminin üniversitenin güç faturasını da etkileyeceği kaydedilen açıklamada, kurumun güç tüketimini azaltmak için atacağı somut adımlar aktarıldı.

Açıklamada, bu kapsamda üniversite binalarının bu yıl daha geç tarihte ısıtılmaya başlanacağı ve mümkün olduğunca da erken tarihte ısıtılmasına son verileceği belirtildi.

Üniversitenin binalarındaki sıcaklığının 19 derecede sabitleneceği aktarılan açıklamada, yıl sonu tatilinin uzatılarak 3 Ocak yerine 9 Ocak’ta sonlandırılacağı ve şubattaki tatillerde de üniversitenin binalarının ek bir hafta daha kapalı olacağı söz edildi.

Açıklamada, üniversitenin kapalı olduğu bu tarihlerde birtakım istisnalar hariç çalışanın uzaktan çalışacağı söz edilirken, üniversite çalışanından aydınlatmaların yanı sıra fotokopi makinesi, bilgisayar üzere ekipmanları kullanmadıklarında kapatmaları istendi. (AA)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*