Stoltenberg: NATO yıllardır Rusya ile daha yeterli bir alaka için çabaladı

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Madrid’de devam eden NATO Zirvesi’nde “yakın ortaklarla” yapılan oturumun akabinde yaptığı basın toplantısında NATO’nun güvenlik sıkıntıları ile uğraşta, Asya’daki müttefikleriyle birlikte hareket etmesinin ehemmiyetine dikkat çekti. Stoltenberg, Avrupa Birliği, Gürcistan, Finlandiya ve İsveç başkanlarıyla ve NATO’da bir birinci olarak Hint Pasifik ortakları olan Avustralya, Japonya, Yeni Zelanda ve Güney Kore ile yapılan toplantının akabinde, güvenlik meselelerine karşı işbirliğinin arttırılması gerektiğini söyledi.

“Çin, bizim düşmanımız değil”

Stoltenberg, Rusya ve Çin’in stratejik iştiraklerini ilerlettiğini ve bunun bir güvenlik sorunu oluşturduğunu söz ederek, “Moskova ve Pekin ortasında derinleşen bir stratejik paydaşlık görüyoruz. Çin, nükleer silahlar da dahil olmak üzere askeri güçlerini değerli ölçüde geliştiriyor ve komşularına zorbalık ediyor. Çin, bizim düşmanımız değil fakat temsil ettiği önemli zorluklar konusunda net olmalıyız. Şiddet yerine, bedellere dayalı global bir sistemi ve kurallara dayalı memleketler arası sistemi korumak için ortaklarımızla birlikte olmaya devam etmeliyiz” dedi.

“NATO, Hint-Pasifik ortaklarıyla işbirliğini hızlandıracak”

Bu doğrultuda NATO’nun Hint-Pasifik bölgesindeki ortaklarıyla alakalarını güçlendireceğini söz eden Stoltenberg, “NATO, Hint-Pasifik ortaklarıyla işbirliğini hızlandıracak. Siber savunma, yeni teknolojiler, deniz güvenliği, iklim değişikliğiyle gayret de dahil olmak üzere, bu global zorluklar global tahliller gerektiriyor” dedi. Stoltenberg, “Kuzey Amerika ve Avrupa, siber terörizm, global tehditlerle ve tıpkı vakitte Çin’in oluşturduğu güvenlik sıkıntılarıyla karşı karşıyadır. Bu nedenle Asya Pasifik ortaklarımızla birlikte çalışmak önemlidir” tabirlerini kullandı.
Rus saldırganlığı riski altındaki ülkelere takviye arttırılacak
NATO ve müttefiklerinin Rusya tarafından atağa uğrayan Ukrayna’ya ve atağa uğrama riski olan öteki ülkelere dayanakları arttırma konusunda anlaştıklarını söyleyen Stoltenberg, “Ukrayna’ya ülkelerinin uzun vadede donatılması ve güçlendirilmesine yardımcı olan gelişmiş bir dayanak paketini onayladık. Bosna Hersek, Gürcistan ve Moldova da dahil olmak üzere, Rus saldırganlığı riski altındaki öteki tüm ortaklar için siyasi ve pratik dayanağı artırma konusunda anlaştık. Yeteneklerini geliştirmelerine ve dayanıklılıklarını güçlendirmelerine yardımcı olacağız” dedi.
Gürcistan’a yönelik dayanakları ayrıntılandıran Stoltenberg, “Gürcistan’ın NATO’nun siber tatbikatlarına iştirakini artırmak, inançlı irtibatı güçlendirmek ve kritik altyapının korunmasını geliştirmeye yardımcı olmak da dahil olmak üzere, yeteneklerini geliştirmeye yardımcı olacak yeni bir paketle Gürcistan’a hem siyasi hem de pratik dayanağı artıracağız. Ayrıyeten Gürcistan’daki NATO irtibat ofisimiz için ek işçi sağlamayı planlıyoruz” dedi.
Rusya, daha fazla itimat ve paydaşlık kurmaktan uzaklaştı”
Ukrayna’ya karşı işgalci akınlarını sürdüren Rusya’yı, NATO’nun benimsediği olumlu stratejik bağlardan uzaklaşarak, saldırgan hareketlerle bulunmakla suçlayan Stoltenberg, “NATO, onlarca yıldır Rusya ile daha düzgün bir bağ için çabaladı. Rusya’nın stratejik bir ortak olduğunu belirtmiştik. Daha fazla inanç, daha fazla paydaşlık ve birlikte daha yakın çalışma kurma teşebbüsünden uzaklaşan Rusya oldu. Ve bunu Ukrayna’ya karşı askeri güç kullanarak yaptı”
dedi.

“Ukrayna’da savaş 2014’te başladı”

Stoltenberg, “Savaş, Şubat 2022’de başlamadı. Ukrayna’da savaş 2014’te başladı. Bu yıl gördüklerimiz uzun müddettir var olan bir savaşın tırmanması. Bu, uzun müddettir çalıştığımız bir cins bir iştirak alakasına devam etmemizi imkansız hale getirdi” tabirlerini kullanarak, “Bu nedenle Doğudaki ittifaklardaki varlığımızı arttırıyor ve NATO müttefiklerinin savunmaya daha fazla yatırım yapmasını sağlıyoruz” dedi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*