SON DAKİKA HABERİ: NATO Önderler Doruğu sona erdi… Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan İsveç ve Finlandiya ile imzalanan mutabakata ait açıklama

NATO Başkanlar Zirvesi’nin kapanış oturumuna katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, IFEMA Kongre Merkezi’nde basın toplantısı düzenledi.

Açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İttifakımızın Ukrayna’ya takviyesi tamdır. Tüm gayretlerimiz ateşkes içindir” dedi.

Zelenski ve Putin ile temas halinde olduğunu belirten Erdoğan, tahıl koridoru ile ilgili plana dair detayları iştirakçi ülkelerle paylaştığını bildirdi.

Erdoğan, “NATO’nun, terörizmin tüm biçim ve tezahürleriyle uğraş kararlılığının ortaya konulması değerlidir. Lakin bu kararlılık kağıt üzerinde kalmamalıdır” biçiminde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından satır başları:

“Müttefikler olarak terörle ilgili dengeli adımlar atmamız koşul. Yaklaşık 40 yıldır bölücü terörle çaba eden bir ülke eden bir ülke olarak oyalamalara tahammülümüz kalmadı. İsveç ve Finlandiya’nın üyelik başvurusu sürecinde yaşananlar Türkiye’nin kırmızı çizgilerini ortaya koymuştur. Dörtlü tepemizi gerçekleştirdik. İmzalanan muhtırayı, Türkiye’nin hassasiyetlerinin anlaşıldığının bir işareti olarak görüyoruz. Bu bir başlangıçtır. Bundan sonrası süreçte kayıtlı konuların uygulamasını takip edip adım atacağız.

“BU MUHTIRA, DİPLOMATİK BİR ZAFERDİR”

Bu muhtıra Türkiye ve milletimiz açısından şiddetli çaba sonrası elde edilmiş diplomatik bir zaferdir. Üçlü muhtıra ile Türkiye PKK ve uzantılarıyla tam işbirliği, dayanışma, PYD, YPG’ye takviye sağlamama taahhüdü.

Bu adımların uygulamasını denetlemek üzere, daimi ortak düzenek kurulması kararlaştırılmıştır. Finlandiya ve İsveç, AB güvenlik düzeneklerine ülkemizin en geniş iştirakini destekleyeceğini beyan etmiştir. Türkiye’nin lisana getirdiği hassasiyetlerimizin tamamı üçlü muhtıraya girmiştir. Türkiye ve NATO ile birlikte bu muhtıranın kazananı Finlandiya ve İsveç halkıdır. İsveç 73 teröristin Türkiye’ye iadesi için kelam verdi.

‘NATO’YA KATKIYI SÜRDÜRECEĞİZ’

Zirve kapsamında birçok hükümet önderiyle bir ortaya gelme fırsatı bulduk. Bu görüşmelerde mevkidaşlarımla yüklü olarak Ukrayna’daki gelişmeleri ele aldık. İkili gündemimizdeki hususları farklı taraflarıyla değerlendirdik. Tepe ile Türkiye’nin NATO’nun geleceğinde de kelam sahibi olacağı görülmüştür. Biz NATO’ya gerekli katkıları vermeye devam edeceğiz. Müttefiklerimizden de tıpkı katkıyı bekliyoruz.

TAHIL KORİDORU

Gerek Sayın Putin ile gerek Sayın Zelenski ile telefon diplomasimizi sürdürmeye devam edeceğiz. Başlamış olan bir yol haritamız var. Bir an evvel bu koridoru işletmeye çalışacağız. Bölgede 20’ye yakın gemimiz var. Eserlerin tahliyesini ve üçüncü ülkelere naklini sağlamaya devam edeceğiz.

ABD’DEN F-16 TALEBİ

Parlamentolar sorunlu süreçlerin yaşandığı yerlerdir. Sayın Lider (Biden) elinden gelen adımları atacağını söyledi. Geçen hafta geniş bir grup Amerika’daydı. Gerek Cumhuriyetçiler gerek Demokratlar’la görüşmeler yaptılar. Biden ile dün yaptığı görüşmeden sonra heyetlerimizi göndereceğiz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*