Sivas Valisi Şimşek, tırpan sallayıp tritikale biçti

Valilikten yapılan açıklamaya nazaran, merkeze bağlı Tahtıkement köyünü ziyaret eden Şimşek, Kangal Akkaraman koyunu üreticiliği yapan ve 950 adet küçükbaş hayvanı bulunan Mehmet Yalçın’dan bilgi aldı.

Daha sonra Tarım ve Orman Vilayet Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Tarla Günü Etkinliği”ne katılan Şimşek, traktör sürüp, tırpan sallayarak tritikale hasadı yaptı.

Şimşek, Sivas’ta yem bitkilerinin çok kıymetli olduğunu, çiftçi maliyetlerinin düşürülmesi için gerekli çalışmaların yapıldığını belirterek, “Yem bitkileri küçükbaş ve büyükbaş besiciliğinde maliyetlerin yaklaşık yüzde 60-70’ini teşkil ediyor. Bu nedenle kaba yem üretimi vilayetimizde çok değerli.” tabirlerini kullandı.

Tarım ve Orman Müdürlüğünün kaba yem açığının yem bitkileri ile kapatılması istikametinde yaptığı çalışmalar hakkında bilgi veren Şimşek, şunları kaydetti:

“İl Müdürlüğümüzce uygulanan proje kapsamında merkez ve 16 ilçede 107 bin 800 kilogram Macar fiğ, 53 bin 900 kilogram tritikale, 53 bin 900 kilogram yem bezelyesi ile üçlü karışım hazırlanarak yem bitkisi üretimi gerçekleştirilmiştir. Bu projede, 10 bin 780 dekar alanda 600 üreticiye dayanak olunup, yüzde 75 üzere bir oranda Tarım ve Orman Bakanlığımızın finansal katkısı mevcuttur. Girdi maliyetlerinizi azaltan ve hayvancılık bölümüne büyük katkısı olan bu projede sizlere bol ve bereketli hasatlar diliyor, takviyelerini esirgemeyen bakanlığımıza ve emeklerinden ötürü vilayet müdürlüğümüzdeki arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum.”

Tarım ve Orman Müdürü Seyit Yıldız ise Sivas’ın bölgede hayvancılık ve tarım açısından değerli bir vilayet olduğunu vurguladı.

Kentte yaklaşık 1 milyona yakın küçükbaş, 420 bin büyükbaş hayvanın bulunduğunu aktaran Yıldız, çiftçilerin kaba yem gereksiniminin karşılanması için yaptıkları projeler hakkında bilgi verdi.

KAYNAK: AA

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*