Şarj istasyonunda devler yarışıyor

Bu yılın sonunda tanıtılıp, 2023 birinci çeyrekte satışı başlayacak Togg ile birlikte elektrikli araba ekosisteminde de büyük bir dönüşüm yaşanıyor. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın elektrikli araçların şarj altyapısını oluşturmak emeliyle devreye aldığı “Elektrikli Araçlar İçin Süratli Şarj İstasyonları Takviye Programı” ile 1 milyar liralık yatırımın önü açılınca bölümdeki rekabet de kızıştı. Bakanlığa 200’den fazla yatırımcı başvurup takviye almaya hak kazanan 20 firma belirlendi. Bakanlık, 150 milyon lira dayanak sağlayacak.

ZES YURT DIŞINDA DA HIZLI

Türkiye şarj piyasasının en eski ve büyük şirketlerinden Şiddetli Energy Solutions (ZES), kesimin büyük oyuncularından. Kuvvetli Güç’ün 2018 yılında yeni jenerasyon teknolojileri hayata geçirmek maksadıyla yaptığı en büyük yatırımlardan biri olan Kuvvetli Energy Solutions (ZES) büyümesini sürdürüyor.

“Hızlı büyüme amaçlarına sahip bir şirket olarak çalışmalarımız devam edecek” açıklaması yapan Güçlü Enerji Ticaret Genel Müdürü İnanç Salman, “Sadece Türkiye’de değil yurt dışında da süratli büyüyeceğiz.. Türkiye’de yürütülen elektrikli araç şarj istasyonu satışı, suramı ve işletmesini kapsayan faaliyetleri ile bu bahisteki projelerinin Avrupa Birliği ve etraf ülkelere taşınması ve ilgili ülkelerde bu kapsamda faaliyet gösterilmesi maksadıyla bugüne kadar Hırvatistan, Hollanda, İngiltere, İsrail, İtalya, Karadağ, Polonya ve Yunanistan’da şirketlerimizin kurulumunu tamamladık. Orta ve uzun vadeli projeksiyonlarımızda Avrupa’nın tamamına yayılmayı planlayan bir şirketiz. Yaklaşık 1200 lokasyonda 2000’in üzerinde istasyon 81 vilayette hizmet veriyoruz” dedi.

TRUGO BİN AYGIT KURUYOR

Zorlu Holding’in yüzde 23 paydaşlığı bulunan Togg, birebir vakitte Trugo markasıyla ülkemizin en büyük tedarikçilerinden biri olacak. Trugo, 81 vilayette 600’ün üzerinde lokasyonda 1000 yüksek performanslı şarj aygıtı (DC) konseyimi gerçekleştirip, iki bin soket sayısına ulaşacak. Şirket, trafik yoğunluğu yüksek güzergahlarda 25, az yoğunlukta bölgelerde 50 kilometrede bir şarj aygıtı suramı yapmayı planlıyor.

GÜNEŞE GÜVENİYOR

Elektrikli araçlar için şarj istasyonu işletmeciliğinde lisans alan öbür bir firma da Kalyon KONUT oldu. T.C. Güç ve Olağan Kaynaklar Bakanlığı’nın daha evvel açıkladığı, 2030 yılına kadar 250 bin şarj noktası oluşturma gayesiyle de uyumlu olarak Türkiye’nin dört bir yanındaki ulaşılabilir noktalarda kuracağı ultra süratli şarj ünitelerinin heyetimi için lisans alan şirket, bilhassa güneş gücüne yaptığı yatırımlarla dikkat çekiyor.

KOÇ AYGITLARI DA ÜRETECEK

Enerji Piyasası Düzenleme Heyeti’nin Şarj Ağı İşletmeciliği Yönetmeliği kapsamında Şarj Ağı İşletmecisi olmak üzere lisansını alan en yeni şirketlerden biri de WAT Mobilite oldu. Koç Kümesi şirketleri Opet, Otokoç Otomotiv ve Entek Elektrik tarafından kurulan WAT Mobilite, dalın en büyüklerinden olmayı planlıyor.

WAT Genel Müdürü Oğuzhan Öztürk “Elektrikli araç şarj aygıtlarının ülkemizde yerli olarak tasarlanmasını ve üretilmesini kritik görüyoruz. Ülkemizin mühendislik birikimine, üretim altyapısına ve lojistik idaresi kapasitesine çok güveniyoruz. Güç elektroniği ve yazılım temelli elektrikli araç şarj teknolojileri konusunda küresel ölçekte tesir yaratmayı hedefliyoruz. 2022 yılı sonu prestijiyle WAT fabrikamızda üretimine başlayacağımız şarj aygıtlarının, 2023 yılı prestijiyle yerlileştirme çalışmalarını hızlandıracak ve geleceğe damga vuracak teknolojileri ülkemize kazandırmak için var gücümüzle çalışacağız. Şarj istasyonları konusunda Türkiye çapında süratli bir yaygınlaşma gayemiz var” açıklaması yaptı.

KAYNAK: AKŞAM – SÜMER DEMİRCİLER

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*