“Sarallar” operasyonu: 78 şahsa tutuklama istemi

İstanbul merkezli 13 vilayette, “Sarallar” olarak bilinen organize kabahat örgütüne yönelik operasyonda gözaltına alınarak adliyeye çıkarılan 91 şüpheliden 78’i, tutuklama talebiyle hakimliğe sevk edildi.

Organize Hatalarla Uğraş Şube Müdürlüğü takımlarınca “nitelikli yağma”, “kasten yaralama”, “kişiyi hürriyetinden mahrum bırakma” üzere birçok suça karıştığı belirlenen cürüm örgütü mensuplarına yönelik operasyonda yakalanan 122 zanlıdan 91’inin emniyetteki süreçleri tamamlandı.

Aralarında Erdal A. ve Mehmet U’nun da bulunduğu 91 kuşkulu, sabah saatlerinde adliyeye sevk edildi.

Suç örgütünün elebaşı olduğu belirlenen ve hala firari olan İlyas S’nin yakalanması için çalışmaların sürdüğü belirtildi.

Operasyon kapsamındaki aramalarda ele geçirilen 46 ruhsatsız tabanca, 6 av tüfeği, 7 kılıç, 7 telsiz, kalem halinde suikast silahı, susturucu, bin fişek, 3 hançer, çelik yelek, 900 bin dolar ve 413 bin euro, İstanbul Emniyet Müdürlüğünün Vatan Caddesi’ndeki yerleşkesinde sergilendi.

Suç örgütü üyelerinin, gittikleri Beşiktaş’taki bir cümbüş yerinde bulunanlarla yaşadıkları arbede güvenlik kamerasına yansıdı. İmgelerde, yerde hakimiyet kurmak isteyen hata örgütü elemanları ile vazifeliler ortasında yaşanan kelamlı tartışma ve arbede yer aldı.

ADLİYEYE DÜN SEVK EDİLEN 31 BİREYDEN 6’SI TUTUKLANDI

Soruşturma kapsamında dün İstanbul Adalet Sarayı’na sevk edilen 31 şüpheliden 6’sı çıkarıldıkları Sulh Ceza Hakimliğince tutuklanırken, 25’i isimli denetim koşuluyla hür bırakıldı.

Sabah saatlerinde adliyeye sevk edilen 91 şüphelinin tabirini almak için 27 Cumhuriyet savcısı görevlendirildi.

İfadelerin akabinde evrakın temel savcısı, Erdal A. ve Mehmet U’nun da ortalarında bulunduğu 25 şüpheliyi tutuklanmaları talebiyle nöbetçi hakimliğe sevk etti.

Ardından 53 şüpheliyi daha tutuklama, 12 şüpheliyi ise haklarında ismi denetim önlemi uygulanması talebiyle hakimliğe sevk eden savcı, öteki cürümden cezaevinde bulunan bir şüpheliyi ise sözünün alınmasından sonra cezaevine geri gönderdi.

İLYAS S’YE BAĞLI ÖRGÜT KURDULAR

Savcılığın sevk yazısında, müşteki sıfatı taşıyan bireylerin sözleri ve olaylardan yola çıkılarak, şüpheliler hakkında bağlantının dinlenilmesi, tespit edilmesi ve kayda alınması önlemlerinin uygulandığı belirtildi.

Yazıda, kuşkulu İlyas S’nin liderliğini ve yöneticiliğini yaptığı cürüm örgütünün üyelerince ”yağma”, “kasten yaralama”, ”tehdit” ve ”ruhsatsız silah bulundurmak” kabahatlerinin işlendiği, şüpheliler Erdal A. ve Mehmet U’nun, kuşkulu İlyas S’ye bağlı olarak kendi idarelerinde oluşturdukları hiyerarşik yapı içerisinde kabahat örgütü kurdukları aktarıldı.

Örgüt yöneticisi olan kuşkulu Erdal A’nın, müşteki Atalay Demirbaş’a yönelik “yağma” hareketini gerçekleştirdiği tabir edilen sevk yazısında, örgüt mensupları Özcan K. ve Burhan K. ortasında gerçekleşen görüşmelerde, kuşkulu Erdal A’nın örgüt yöneticisi olarak hareket ettiğini gösterir içeriklerin tespit edildiği belirtildi.

Yazıda, örgüt başkanı İlyas S. ile örgüt yöneticisi Erdal A. ortasındaki hiyerarşik bağı gösteren tespitler ile Erdal A’nın örgüt ismine bireyler ortasındaki sıkıntıları çözmeye çalıştığı tarafında tespitlere ulaşıldığı anlatıldı. Erdal A’nın talimatı doğrultusunda kuşkulu Abdulkadir Akın B. ve öbür örgüt mensuplarının kendilerinden istenilenleri yerine getirdikleri vurgulandı.

Erdal A’nın meskeninde yapılan aramada ele geçirilen cürüm ögesi eşyaya da değinilen yazıda, şüphelilerin örgüt yöneticilerine bağlı olarak çeşitli hatalara karıştıkları kaydedildi.

Yazıda, kuşkulu Mehmet U’nun silahlı cürüm örgütünün yöneticisi olduğu, örgüt başkanı İlyas S’ye bağlı olarak örgüt mensuplarıyla hareket ettiği, ağır olarak İzmir ve etrafında cürüm örgütünün korkutucu gücü ve ismini kullanarak cürümlere iştirak ettiği, örgüt üyeleri Hayrettin U. ve Burak Fahri Y. ile yağma hatalarını işledikleri, kuşkulu Erdal A. ile örgüt ismine şahıslar ortasındaki sıkıntıları çözmeye çalıştıkları belirtildi.

Şüphelilerin İstanbul Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğindeki sorguları sürüyor.

NE OLMUŞTU?

İstanbul merkezli Yalova, Kocaeli, Manisa, Muğla, İzmir, Antalya, Sakarya, Trabzon, Tekirdağ, Samsun, Ankara ve Artvin’de belirlenen adreslere 29 Haziran’da baskın yapan polis takımları, 119 şüpheliyi yakalamıştı.

Çalışmaların devamında yapılan orta gözaltılar ile yakalananların sayısı 122’ye yükselmişti.

Adreslerdeki aramalarda çok sayıda ruhsatsız silah, çek, senet, dijital gereç, 900 bin dolar ve 413 bin euro ele geçirilmişti.

Öte yandan, ortalarında dizi oyuncuları ve spor yorumcularının da bulunduğu kimi ünlü isimler de soruşturma kapsamında emniyete çağrılmıştı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*