Rusya Devlet Lideri Putin, Roscosmos Lideri Rogozin’i misyondan aldı

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, Roscosmos Lideri Dmitriy Rogozin’i misyondan aldı. Putin, Rusya Rogozin’in vazifeden alınmasını öngören kararnameyi imzaladı.

Rogozin’in vazifeden alınması akabinde boşalan koltuğa Rusya Başbakan Yardımcısı Yuriy Borisov’un getirildiği duyuruldu. Rogozin, 24 Mayıs 2018’den bu yana Roscosmos Genel Müdürü olarak vazife yapıyordu.18 Mayıs 2018’den beri başbakan yardımcısı durumunda bulunan 66 yaşındaki Borisov, sanayi, savunma endüstrisi, sivil savunma, teknolojik ve nükleer kontrol, GLONASS sistemi, dış ülkelerle askeri-teknik işbirliği bahislerinde yetkiliydi.

Geçtiğimiz günlerde Rogozin’in misyondan resmi olarak alındığı duyurulmadan evvel Roscosmos Liderinin yerine Başbakan Yardımcısı Yuriy Borisov’un geleceği gündem olmuştu. Kimi internet sitelerinde yer alan haberlerde bu vazife değişimine değinilirken, Rogozin’in bilhassa Ukrayna işgali akabinde telaşlı ve kışkırtıcı açıklamalar yaptığı yorumlarına yer verildi.

Bilim ve teknoloji müellifleri ise Rusya’nın uzay programının giderek dünyadan kopmasından büyük ölçüde Rogozin’i sorumlu tutuyorlar. Ars Technica’nın kıdemli editörü Eric Berger ise geçtiğimiz günlerde Rogozin’in vazifeden alınacağı tezlerine değindiği bir yazı kaleme almıştı. Berger, “Rogozin, Rus sivil uzay sanayisine inanılmaz ziyan verdi ve Batılı uzay güçleriyle olan bağlantılarında giderek daha fazla doğuşçu oldu” diye yazmıştı. Berger, ayrıyeten yazısında “Bundan geri dönüşü olabilir mi?” diye de sormuştu.

NASA’DAN RUS KOZMONOTLARA KINAMA

Rus devlet uzay ajansı Roscosmos, geçtiğimiz pazartesi günü resmi Telegram kanalında Ukrayna’dan bağımsızlıklarını tek taraflı ilan eden Luhansk Halk Cumhuriyeti ve Donetsk Halk Cumhuriyeti’nin üç renkli bayraklarını taşıyan ve Milletlerarası Uzay İstasyonu’nda bulunan üç kozmonotun fotoğraflarını yayınlamıştı. NASA ise Rus Uzay Ajansını ve Memleketler arası Uzay İstasyonundaki kozmonotları, savaş propagandası yaptıkları gerekçesiyle kınamıştı.

NASA’nın yayınladığı metinde, “NASA, Rusya’nın Memleketler arası Uzay İstasyonunu Ukrayna’ya karşı savaşını desteklemek için siyasi maksatlarla kullanmasına şiddetle karşı çıkıyor; bu, istasyonun birincil fonksiyonunun 15 milletlerarası iştirakçi ülke ortasında barışçıl maksatlar için teknoloji geliştirme ve bilimi ilerletme olduğunu hatırlatıyor” sözleri kullanılmıştı.

DÜNYANIN GÖZÜ JAMES WEB’DE

Roscosmos bu gelişmelerle uğraşırken dünya ise James Webb Uzay Teleskobu’nun yayınladığı nefes kesici imgelere odaklanmış durumda. Dünyanın en güçlü teleskobu James Webb, gidilemeyecek uzaklıktaki gezegenlerin atmosferini ve yüzeyini ince ayrıntılarına kadar görüntüleyerek üzerinde ömür olup olmadığının sinyalini verebilecek.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*