Recep Tayyip Erdoğan: Aslan hissesini ebediyen eğitim öğretime tahsis ettik

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Üsküdar Burhan Felek Stadyumu’nda düzenlenen 2021-2022 Eğitim Öğretim Yılı Karne Dağıtım Töreni’nde katıldı.

“ASLAN HİSSESİNİ DAİME EĞİTİME TAHSİS ETTİK”

Erdoğan, “Bütün imkânlarımızı eğitim, öğretim için seferber ediyoruz. Eğitim öğretime harcanan her kuruşun Türkiye’nin geleceğine yapılan en büyük yatırım olduğunu düşünüyoruz. Erkeğiyle, kızıyla, tüm evlatlarımız okusun. Zengininden yoksuluna, her vatandaşımızın çocuğu en nitelikli eğitim öğretim imkânına kavuşsun istiyoruz. Bu maksatla eğitimin kalitesini artırmak, eğitimi yaygınlaştırmak, eğitimde fırsat eşitliğini sağlamak gayesiyle çok taraflı bir uğraşın içindeyiz.  Hükümetlerimiz devrinde hazırladığımız tüm bütçelerde aslan hissesini sürekli eğitim öğretime tahsis ettik” tabirlerini kullandı.

“EĞİTİMDE KESİNTİ YAŞANMASININ ÖNÜNE GEÇTİK”

Erdoğan, “81 vilayetimize, anaokulundan ilkokula, ortaokuldan liseye ve üniversiteye kadar çok sayıda eğitim kurumu kazandırdık. Evet, misyona geldiğimizde 78 üniversitemiz varken 207 üniversitemiz var. Yurtlarıyla, pansiyonlarıyla, spor salonlarıyla, kütüphaneleriyle ülkemizin eğitim altyapısını büsbütün yeniledik. Bilhassa maddi durumu hudutlu ailelerimize verdiğimiz maddi dayanaklarla çocuklarını okula göndermelerini teşvik ettik. Son 2 buçuk yılımıza damga vuran salgın sürecinde eğitime yaptığımız tüm bu devasa yatırımların hamdolsun meyvesini toplama fırsatı bulduk. Geriye gerçek baktığımızda şu gerçeği net bir formda görebiliyoruz. Şayet eğitim bütçemizi 10,3 milyar lira düzeyinden bugünkü 274,3 milyar lira düzeyine çıkarmasaydık derslik sayımızı 343 binden alıp 611 bine yükseltmeseydik. Öğretmen takımımızı 730 bin yeni atamayla güçlendirmeseydik 81 vilayetimizdeki tüm okulları, en çağdaş teknolojiyle teçhiz etmeseydik, kısacası 2002’den beri eğitim öğretime gereken önceliği vermeseydik biz de başka ülkeler üzere salgın devrinde çok önemli problemlerle, çok büyük zorluklarla karşılaşırdık. Son 20 yılda tüm bunları ve daha pek çok adımı atarak evlatlarımızın eğitiminde kesinti yaşanmasının önüne geçtik. Öğrenci sayısı en fazla artan ülke olmamıza karşın milletlerarası kalite göstergelerinde en yüksek artış sağlayan ülkelerden biriyiz” diye konuştu.  

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*