Nomura açıkladı: Bu büyük ekonomiler önümüzdeki 12 ay enflasyon deneyimleyecek

Salı günü CNBC’nin Street Signs Asia programına konuşan Rob Subbaraman’a nazaran, merkez bankalarının birçoklarının şu anki tek gayesi enflasyonu düşürmek.

Subbaraman ‘Çok hırslı davranacaklar zira para siyasetlerine olan itimat, kaybetmek için fazla kıymetli bir varlık’ derken ‘Aylardır sakinlik riskine dikkat çekmeye çalışıyorduk ve kaygılıydık. Artık ise ekonomik sakinliğin tam ortasına düşecek pek çok gelişmiş ülkeden bir tanesiyiz’ sözlerine yer verdi.

Araştırma notuna nazaran Nomura, ABD’ye ek olarak, gelecek yıl AB ülkeleri, Birleşik Krallık, Japonya, Güney Kore ve Avustralya’da da sakinlik bekliyor.

“TEKRAR DENETİM ALTINA ALMALARI GEREKİYOR”

Subbaraman’a nazaran dünyadaki merkez bankaları, enflasyonun süreksiz olacağını umarak, uzun müddet çok rahat para siyasetleri uyguladı. Subbaraman, CNBC’ye yaptığı açıklamalarda, bankaların artık bu durumu telafi etmeleri ve enflasyonu tekrar denetim altına almaları gerektiğini söyledi.

Subbaraman kelamlarına şöyle:

‘Dikkat çekmeye çalıştığım bir öteki problem, zayıflamakta olan birçok iktisat varken, büyüme için ihracata bel bağlanamaz. Sakinlik riskinin epeyce gerçek ve muhtemel olduğunu düşünmemizin bir sebebi de budur.’

Amerikan ve Avrupa merkez bankaları oran artışlarıyla rekor enflasyonu dizginlemeye çalışıyorlar. Amerikan merkez bankası, Haziran ayında gösterge faiz oranını 75 puan arttırarak yüzde 1.5-yüzde 1.75 aralığına getirdi, 50 yahut 75 puan daha artabileceğinin de sinyali verildi.

“FED FAİZ ARTIRIMLARINA DEVAM EDECEK”

Subbaraman ‘Enflasyonun kalıcı olması ve güç dizginlenmesi bekleniyor, Amerikan merkez bankası’nın sıkı müdahelesinin sebebi budur.Amerikan merkez bankası temmuzda 75 ve daha sonra 50 puan artışa gidecek. Daha sonra fon oranı yüzde 3.75’e ulaşana kadar 25 puanlık arttırımlara devam edecek.’

Subbaraman ‘Eğer merkez bankaları enflasyonu denetim altına almak için para siyasetlerini sıkılaştırmazlarsa, yüksek enflasyona katlanmak ekonomiler için güç olacak. Durum bilhassa halk için güç olacak. Bunu tatlı bir formda söylemek sıkıntı… Enflasyonu dizginlemek için biraz bu acıya katlanmak, enflasyonun doğuracağı sonuçlardan daha güzel olacak. Bunu 1970’lerde gördük’ diye uyardı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*