Nihat Pakdil: Kurbanlık sayısı açısından ıstırap yok

Kurban Bayramı’nda kesilecek kurbanlıkların geçen yıldan daha fazla sayıda olması bekleniyor. Bir evvelki yıl koronavirüs salgınının tesiri yaşandığından yoğunluğun bu yıla kayacağı hesaplanmıştı.

Kurbanlıkların yüzde 80’si satıldı

AA’nın haberine nazaran, Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Nihat Pakdil, bir açıklama yaparak bu basamakta Kurban Bayramı öncesinde kurbanlık sayısı açısından kahır olmadığını belirterek, “Kurban Bayramı’na daha 2 günümüz var. Son günlerde satışlar daha da ağırlaşır lakin yetiştiricilerimiz şu anda kurbanlıkların yüzde 80’inin satıldığını tabir ettiler.” dedi.

Nihat Pakdil, Gölbaşı Kurban Satış ve Kesim Tesisi’nde, kelam konusu tesisin, kurban ibadetinin yerine getirilmesi için uygun bir yer olduğunu söyledi.

Kurbanlık satış noktaları denetleniyor

Tüm vilayetlerdeki kurbanlık satış noktalarının denetlendiğini lisana getiren Pakdil, kurbanlıkların sıhhati açısından badire olmadığını, vatandaşların kurbanlık süreçlerini rahat bir formda yapabileceklerini bildirdi.

Pakdil, bilhassa büyükbaş hayvanların küpeli olması gerektiğine dikkati çekerek, küpe sayesinde vatandaşların, hayvanların aşılanma durumu ve geldikleri yere ait bilgilere ulaşabileceklerini tabir etti.

“Fazlasıyla hayvanımız mevcut”

Kurbanlık sayısı açısından eza olmadığını belirten Pakdil, “Fazlasıyla hayvanımız mevcut. Kurban sonrasına yönelik olarak da şayet yetiştiricilerimizin satamadığı hayvanlar kelam konusu olursa Et ve Süt Kurumu marifetiyle onları kıymetlendirme imkanı var. Kurumumuz bu mevzuda hazırlıklıdır.” diye konuştu.

Kurbanlık sahiplerine etraf uyarısı

Pakdil, kısmın ehil şahıslar tarafından yapılması gerektiğinin altını çizerek, kurban derisinin de düzgün bir halde koruma edilmesi gerektiğini anlattı.

Vatandaşlara kesimhanelerden yararlanmalarını öneren Pakdil, bu yerlerde gerekli önlemlerin alındığını kelamlarına ekledi.

Tesisteki yetiştiricilerle de sohbet eden Pakdil, Hayvan Kayıt Sistemi’nden (TÜRKVET) küpe sorgulaması da yaptı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*