NATO’dan Madrid Doruğu açıklaması: Yüksek kıymete sahip bir toplantı

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, İspanya Başbakanı Pedro Sanchez ile 28-30 Haziran’da Madrid’de NATO Doruğu’nun yapılacağı IFEMA Fuar Merkezi’ni gezdikten sonra basına açıklama yaptı.

Jens Stoltenberg, İspanya’ya mesken sahipliğinden ve NATO‘ya yaptığı katkılardan ötürü teşekkür ederek, Madrid tepesinin çok kıymetli tarihi bir toplantı niteliği taşıdığını belirtti.

Stoltenberg, Madrid’deki NATO Tepesi’nde, ittifakın “daha tehlikeli ve daha az öngörülebilir bir dünyada” önündeki yol haritası olacak Stratejik Konsept dokümanının kabul edileceğini söyledi.

Stoltenberg, caydırıcılık ve güvenlik konusunda daha fazla yüksek hazırlıklı kuvvetin bulundurulacağı önemli bir değişim üzerinde uzlaşı sağlanacağını aktararak, Rusya ile savaşan Ukrayna‘ya kapsamlı takviye paketi için muahedeye varılacağını, Ukrayna’ya dayanağın devam edeceğini bildirdi.

Stoltenberg ayrıyeten, İsveç ve Finlandiya‘nın NATO’ya üyelik müracaatlarının da ele alınacağını, bu hususta ilerleme sağlamak istediklerini, ayrıyeten NATO’nun savunmaya daha fazla yatırım yapmak istediğini kaydetti.

‘EN KALABALIK İŞTİRAKLİ ZİRVE’

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez de Stoltenberg’e “Bu kadar sıkıntı ve karışık bir devirdeki liderliğiniz için teşekkür ederim” diyerek, 30’u üye 44 ülkenin devlet yahut hükümet liderlerinin yer alacağı Madrid’deki tepenin, NATO’nun tarihindeki en üst seviye ve en kalabalık iştirakli tepe olduğunu söyledi.

Sanchez, Türkiye’nin tasalarını şimdi gidermeyen Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya üyelik müracaatının da bu dorukta değerli bir yeri olduğunu ve NATO Genel Sekreteri Stoltenberg’in bunun için ağır bir çalışma yürüttüğünü kaydederek, “İki değerli demokrasi, Finlandiya ve İsveç’in NATO üyesi olmaları İttifak’ın en büyük başarılarından biri olacaktır. Bu birleşme artık burada olmazsa daha sonra olacaktır” dedi.

Sanchez, 30 Haziran’a kadar sürecek dorukta NATO üyesi ülkelerin ve davetlilerin “küresel meydan okumaları tartışacağını, tehditlerin ne olduğunu, buna karşı koyacak kaynakları ve bunu ne halde kullanacaklarını belirleyeceklerini” söz etti.

Sanchez ayrıyeten, Rusya’ya karşı net bir tutum takınmaya devam edeceklerini lisana getirerek, “Hedefimiz çok açık. Gerek NATO gerekse NATO içindeki AB üyeleri olarak birlik bildirisi vereceğiz. Demokrasilerimizi birleştiren pahaları, insan haklarını, BM tarafından belirlenen kurallara bağlı milletlerarası sistemi garanti etmeyi vurgulayacağız” dedi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*