Murat Kurum’dan ‘sosyal konut projesi’ açıklaması: Borcu bitmeden meskenini satamayacak

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Habertürk TV’de Mehmet Akif Ersoy moderatörlüğünde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Sosyal konut projesiyle ilgili merak edilenlere cevap veren Kurum, borcu bitmeden konutun satılamayacağını belirtti. Kurum, “Geçmiş yıllara baktığımızda yüzde 1’in altında ödeyememe durumu kelam konusu. Orada da vatandaşımızın niyetine bakıyoruz. Peşinatını ödemiş, taksitlerini ödemiş, 2 yıl sonra probleme girmiş, olabilir. İhtar çekiyoruz. Yapan oluyoruz. Burada aslolan muhtaçlığı var imkanı yok. Ödemedin, geciktirdin konutunu alıyorum, olur mu o denli şey! Arka niyet kelam konusu ise gereğini yapıyoruz” açıklamasında bulundu.

Bakan Kurum’un açıklamalarından öne çıkan başlıklar şöyle:

“İstanbul’a en büyük dilimi vermeliydik. 50 bin konut yapıyoruz. Bunun aşikâr kısmı Anadolu, başka kısmı Avrupa yakasında olacak. Avrupa yakasında Başakşehir, Esenler, Silivri, Çatalca, Arnavutköy. Anadolu yakası Tuzla, Pendik, Kartal, Maltepe’de alanlarımızı çalışıyoruz. Bugün itibariyle İstanbul’daki toplam müracaat 394 bin, Ankara’da 70 bin, İzmir’de toplamda 70 bin 800 müracaat var. İstanbul, Ankara, İzmir’de nüfus yoğunluğuna nazaran projelerimize dağıttık. Gaziantep’te 10 bin, Konya’da 7 bin 500 konut yapıyoruz. ‘İlinizde, ilçenizde, beldenizde talep nedir’ sorularını daima sorduk.

İlk etabında 250 bin konut ve 10 bin işyerinden ibaret. Esasen maliyet üzerinden yüzde 40-50 indirim yapmış durumdayız. Kurada konutu çıkan vatandaşımız o manada da konutunu gerekirse kiraya verebilecek. Kira geliriyle kendi oturduğu meskenin kirasını karşılayabilecek. Projenin konutuna, mahallesine yakınlığından çok kendisine bu projeden mesken alması daha değerli diye düşündük. Yayılabildiğimiz her alana eşit arada, insanlarımızın işine, konutuna yakın olabilecek biçimde çalıştık.

“BORÇ BİTMEDEN MESKEN SATILAMAYACAK”

Borcu bitmeden konutunu satamayacak. Teslim ettikten sonra 1 ay sonra borcunu bitirirse vatandaşımız satabilir. Vatandaşımızın aldığı konut piyasa rayicinin yüzde 40-50 altında. Buna fiyat farkı KDV’yi eklediğinizde daha da inecek. Memurun maaşına nazaran taksitlerini artıracağız diyoruz. TOKİ’ye borçlu olan vatandaşlarımıza bir yıl içerisinde yüzde 25 artırım yaptık. 2-3 yıl sonra borcunu kapatacak diyelim, toplu borcunu kapatmak isteyen vatandaşlarımıza indirim de yapacağız. Enflasyona nazaran oranlar belirleyeceğiz. Vatandaşımız isterse borcunu, eline birikim geçebilir, ailesinden para kalabilir, borcunu kapatabilir. Zati meskeni kıymetleniyor, prim yapıyor. Borcumu bitirdin konutunu aldın, satamazsın demek bize hakkaniyetli gelmiyor.

Başvuru kaidelerini belirledik. 18 bin 16 binin altında olması, nüfusa kayıtlı olduğu vilayette olması, tek hane halkından 1 kişinin konut alması, üzerine tapuda kayıtlı konutun olmaması, arsa alacaksa tapuda üzerine kayıtlı rastgele yerinin olmaması, işyeri alacaksa üzerinde işyerinin olmaması gerekiyor. Biz hassasiyetle inceleyeceğiz, bu koşullara uyuyor mu, uymuyor mu? Bu kaidelere uymayanlara zati vermeyeceğiz, ki bunları didik didik inceleyeceğiz. TOKİ ve Tapu Kadastro’daki bilgilerle müracaatları tek tek inceleyeceğiz. Bu çerçeveye uyuyorsa, art planda oburuyla başvurdun, aldın ettin deme hakkımız kanunen olamaz. Kaidelere uyuyorsanız, düzgün niyetiniz çerçevesinde devlet vatandaşına güvenir.

Borcunu bitirip, kapatıp satacak, kiraya verecek, o vatandaşımızın özgürlüğü ve hürriyetidir. Yeterli niyet ve hakkaniyet çerçevesinde bütün müracaatları inceleyeceğiz. Burada yüzde 40 indirimli olması, vilayetler bazında birtakım vilayetlerde yüzde 60-70’lere gelebilecek.

Biz konutu teslim ettikten sonra vatandaşımız borcunu kapatıyorsa satma hakkına sahip. Niçin bu gelir kümeleri başvuruyor ona bakmak lazım. Koşullara uyuyorsa zati konut alma hakkına sahip oluyor. Hasebiyle vatandaşımız ister kendisi oturur, ister kiraya verir. Tahminen sıkıntı duruma düştü, memleketinde mesken alacak diyelim. “Niye satıyorsunuz” diye sorgulamadık. Vatandaşımıza biz güvendik. Koşullara uyanlara sen niçin uyuyorsun deme hakkımız olamaz. Hak edilmiş bir eserde, projede kendi hakkını, tasarrufunu kullanmakta özgür vatandaşımız. Aslolan muhtaçlığı olan vatandaşımız alıyor.

Ankara’da Gölbaşı’nda taban fiyatta çalışan kardeşimiz 157 bin liraya 150 metre kare arsa hisseyi alabilecek. 15 bin 750 bin lira peşinat ödeyecek. Taban fiyatlı kardeşimiz diyelim ki Van Edremit’te 112 bin liralık bedelle alacak. Müstakile bakalım 192 bin 500 liraya 350 metre kareye arsa alıp tek katlı konut inşa edebilecek.

“EV TAKSİDİNİ ÖDEYEMEYEN YERE BAŞVURABİLİR”

Bu kampanyada 2 bin 200 lira ödenebilecek fiyat. Diyelim ki gücü yetmedi, birikimi yok. Eşinden dostundan istemeye utandı. Gidip yere başvurabilir. 1200 lira taksitle yerini alıp, kendi konutunu yapabilir.

Buraya başvuracak vatandaşımızın konutu, yeri olmayacak.

“İHTAR ÇEKİYORUZ”

Geçmiş yıllara baktığımızda yüzde 1’in altında ödeyememe durumu kelam konusu. Orada da vatandaşımızın niyetine bakıyoruz. Peşinatını ödemiş, taksitlerini ödemiş, 2 yıl sonra zahmete girmiş, olabilir. İhtar çekiyoruz. Yapan oluyoruz. Burada aslolan gereksinimi var imkanı yok. Ödemedin, geciktirdin meskenini alıyorum, olur mu o denli şey!.Art niyet kelam konusu ise gereğini yapıyoruz.

“BU TOPLUMSAL DEVLET UNSURU GEREĞİ YAPILAN BİR PROJE”

Geçmiş yıllardaki örneklere baktığımızda totalde yüzde 80 enflasyon çerçevesinde memurlarımıza artırım yapıldı. Taban fiyata 70 civarında yapıldı. Biz yüzde 25 artış yaptık. Daha evvelki yıllara bakın memur maaşına yüzde 17-20 artırım geldi, biz yüzde 8’de kalmışız.

Bu bizim tavanımız. Orada illa bu artırımı yapacağız diye düstur yok. Geçen sene 80 olmuş biz yüzde 25 yapmışız. Önümüzdeki sene 40 oldu varsayalım, burada makul oranı yapmamız lazım. Bu toplumsal devlet prensibi gereği yapılan bir proje. Bütün dünyada toplumsal devlet anlayışının rafa kaldırıldığı periyottan geçiyoruz. Biz milletimize sayın Cumhurbaşkanımız 250 bin konut, 100 bin arsa, 10 bin işyeri diyor. Bu toplumsal devletin gereği. Barınma hakkı devletin vatandaşa sunması gereken en değerli haklardan bir adedidir.

Bunu sunan irade vatandaşının ödeme kasveti yaşayacağı periyotta niçin ısrarla ‘Böyle artırım yapacağım’ desin. Taksitler azamî memur maaş artış oranında yapılacak. 1 milyon 70 bin vatandaşımız var. Onların hepsiyle görüşebilirsiniz. Daima biz veren ve takviye olan tarafta kaldık. O denli olmaya da devam edeceğiz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*