Mithat Sancar: Aleviler lütuf değil eşit yurttaşlık istiyor

HDP Eş Genel Lideri Mithat Sancar, HDP Halklar ve İnançlar Komitesi Eş sözcüsü Turgut Öker, HDP Merkez Yürütme Şurası (MYK) Üyeleri Sultan Özcan, Tuncer Bakırhan, Doğan Erbaş ile milletvekilleri Ali Kenanoğlu, Alican Önlü, Kemal Bülbül ve Zeynel İtina oluşan heyet, 59’uncu ulusal, 33’üncü milletlerarası Hacı Bektaş Veli Anma Merasimleri ve Kültür Sanat Etkinlikleri’ne katıldı.

Hacı Bektaş Müzesi ziyareti sırasında konuşan HDP Eş Genel Lideri Sancar, Türkiye’nin en temel sorunu eşit yurttaşlık olduğunu söyledi. HDP olarak Alevilerin karşılaştığı meselelerin farkında olduklarını tabir eden Sancar, “Mayıs ayının başında bir kampanya başlatmıştık, “Alevilere Eşit Yurttaşlık Hakkı” kampanyası. Neden Alevilere özel bir kampanya yürüttük, zira Aleviler üzerinden yürütülmek istenen hem tezgahları hem provokasyonları lakin bütün canlar bir ortaya gelerek ve eşit hak gayretini birlikte yürüterek boşa çıkaracağımıza inanıyoruz. O nedenle tahlil cemevlerine gösterişli ziyaretler yaparak kamuoyunun gözünü boyamaktan geçmez. Tahlil Hacı Bektaş’a gelip uzunluk gösterip buradan gittikten sonra birebir ayrımcı ve baskıcı anlayışı sürdürmekle gelmez. Tahlil hepimizin daima birlikte eşit yurttaşlık için uğraş etmesi ile gelir” biçiminde konuştu.

‘BİR PARTİNİN TEK BAŞINA BU ZALİM NİZAMI DEĞİŞTİRMESİ MÜMKÜN DEĞİL’

“Cemevlerine şu yardımı, bu yardımı yapmak, Alevilere sadaka siyaseti devreye sokmak o denli sandıkları üzere kimsenin kanacağı bir durum değil” diyen Sancar, konuşmasına şöyle devam etti:

“Alevi canlar da bu ülkedeki bütün yurttaşlar da lütuf ve sadaka değil, ihsan değil eşit hak istiyor. Bu eşit hakların başta Anayasa olmak üzere her seviyede teminat altına alınmasını istiyor. Bizler de bu talepleri yerine getirmek için çabamızı sonuna kadar kararlılıkla ve inançla yürütme azmindeyiz. Fakat ülkeyi soyup talan eden bu türlü bir iktidar varken, her türlü tezgahtan yarar çıkarmayı kendine yasal sayan bir anlayış varken yalnızca bir bölümün, yalnızca HDP’nin, yalnızca öteki bir partinin tek başına bu ağır yıkımı durdurması ve bu zalim tertibi değiştirmesi mümkün değildir. O nedenle hem bu zalim, ayrımcı, tezgahçı, soyguncu iktidarı göndermek için hem de bu ülkede ayrımcılığın köklerini, soygunculuğun kaynaklarını, talanın bütün yollarını değiştirecek bir güçlü ortak iradeye gereksinimimiz var. Yani, iktidarı gönderelim lakin bu nizamı besleyen kaynakları da değiştirmek için çalışalım.

‘İKTİDAR ALEVİLERİ MAKBUL OLAN VE OLMAYAN DİYE AYIRMAK İSTİYOR’

Alevi canlar çok düzgün bilirler, 1500’lerde dergahlarına kayyımlar atanıyordu. Zımnî yahut dolaylı gaye asimile etmek, denetim altında tutmaktı. O zamanki hükümranlar makbul ve yandaş Alevi yaratma kaygısındaydı. Bu anlayış değişmedi. Bugünkü iktidar da öteki oyunlarla Alevi toplumunu makbul olan ve olmayan olarak ayırmak ve yandaş bir Alevi topluluğu yaratarak bu ülkede adaletsizlik yapmadığını göstermek uğraşı içinde. Fakat Alevi canların da bütün adalete inanan yurttaşlarımızın da buna kanmayacağını çok âlâ biliyoruz.” (HABER MERKEZİ)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*