Milletlerarası Ödemeler Bankası: ‘Kripto para hakkındaki kaygılar gerçeğe dönüşüyor’

Merkez bankalarının globa çatı kurumu olan BIS, kripto paralarla ilgili ihtarını yaptığı yıllık raporunda birebir vakitte merkez bankalarının alımlı dijital para üniteleri geliştirmesini teşvik etti.

BIS’ın Genel Müdürü Agustin Carstens daha istikrarlı olduğu tez edilen(stablecoins) TerraUSD ve luna para ünitelerinin yakın vakitte çökmesi, akabinde da piyasa öncüsü olan Bitcoin’in yüzde 70 kıymet kaybetmesinin global kripto para piyasalarında yapısal bir sorun olduğunu gösterdiğini söyledi.

Reuters’a konuşan Carstens, vergi rezervlerine erişimi olan devlet takviyeli bir otorite olmadan hiçbir para ünitesinin muteber olmayacağını söyledi.

Cartens, “Kripto paranın gündeme gelen tüm zayıflıklarının ortaya çıktığını düşünüyorum. Yerçekimine karşı koyamazsınız… Bir noktada nitekim bir sıkıntıyla karşı karşıya olduğunu kabullenmek gerekiyor” dedi.

Kripto para piyasalarındaki çöküşün batık kredilerin küresel finansal çöküşü tetiklemesi üzere bir krize neden olmasının beklemediğini belirten Cartens, yatırımcıların kayıplarının dikkate bedel büyüklükte olacağını ve kripto para piyasalarının şeffaf olmayan yapısının meçhullüğü besliyor.

MEKANİZMA MI GELİŞTİRİLİYOR?

Piyasa analistleri, kripto para piyasalarının Kasım ayından beri iki trilyon dolardan fazla gerilediğini iddia ediyor.

Buna rağmen Cartens, önümüzdeki iki ya da üç yıl içinde merkez bankaları para ünitelerinin karşılıklı kullanımı için bir sistem geliştirilmesini beklediğini söyledi.

Geçen yıl içinde birkaç örneği görülen merkez bankası dijital para ünitelerinin kripto para ünitelerinden daha inançlı bir alternatif oluşturacağı ve merkez bankalarını çevrimiçi geleceğe taşıyacağı bekleniyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*