Medvedev’den Batı’ya Dünya Savaşı tehdidi

Zirve öncesinde Batı’ya sert mesajlar iletmeye başlayan Rusya, Avrupa’da büyük savaş uyarısında bulundu.

‘SAVAŞ İLANI SAYARIZ’

Rusya’nın eski Devlet Başkanı ve günümüzde Rusya Güvenlik Konseyi Sekreter Yardımcısı görevini yürüten Dmitriy Medvedev NATO’ya Moskova’nın kırmızı çizgilerini hatırlatarak şöyle dedi: “NATO’nun Ukrayna’da takındığı tavır eninde sonunda bizi Avrupa’da savaşa sürükleyecek. Kiev yönetimi, Kırım Yarımadası’na saldırı düzenlerse, bunu Rusya’ya savaş ilanı sayarız. Sonrasında ihtilaf Üçüncü Dünya Savaşı’na kadar gider.” Baltık’ta da Litvanya’nın Rus toprağı Kaliningrad’a karadan ulaşımı engellemesi nedeniyle tansiyonun yükseldiğini belirten Medvedev, “Bu gidişle yakında Baltık bölgesi nükleer silahlardan arındırılmış alan olmaktan çıkacak” dedi.

‘YENİ BİR ŞEY YOK’

Rusya Dışişleri Sözcüsü Maria Zaharova ise Madrid’de alınacak kararların Rusya için yenilik içermediğini öne sürerek “NATO Rusya’yı bir numaralı düşman ilan edecekmiş. NATO zaten yıllarca bizi bir numaralı düşman olarak gördü ve tüm stratejisini ona göre yürüttü. Önemli olan şimdiki niyetlerinin haddini aşmamasıdır” ifadesini kullandı. En geniş katılımlı zirve

EN GENİŞ KATILIMLI ZİRVE

Madrid Zirvesi katılımın en yüksek olduğu zirve olacak. NATO üyesi 30 ülkenin yanı sıra Asya-Pasifik Dörtlüsü olarak bilinen Avustralya, Yeni Zelanda, Japonya ve Güney Kore liderleri, Avrupa Birliği ülkeleri, üyelik başvurusu yapan İsveç ve Finlandiya, Gürcistan, Moritanya, Ürdün ve Bosna-Hersek zirvenin resmi ve gayriresmi çeşitli oturumlarına katılacak.

ZELENSKİ GİDEMEDİ

NATO Zirvesi’nin en önemli gündem maddeleri arasında yer alan Ukrayna, toplantının ilk oturumunda ele alınacak. Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski toplantıya fiziki olarak davetliydi ancak Kiev’den ayrılamadığı için video konferans yöntemiyle bağlanacak. NATO, Ukrayna için kapsamlı yardım paketini devreye sokacak.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*