Lübnan’da büyük liman patlamasının sembolü: Yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya

Limandaki patlamanın sembolü haline de gelen buğday silosu, şimdi sonuçlanmayan soruşturma nedeniyle bugüne kadar yıkılmadan harabe halinde bırakıldı.

Siloda bulunan buğday ise bu ay havaların ısınmasıyla alevlendi. Binaya yaklaşamayan itfaiye grupları, mümkün söndürme operasyonu sırasında silonun yıkılmasından telaş ediyor.

Lübnan Sıhhat ve Etraf Bakanlığı yangın nedeniyle artan etraf kirliliği ve olası yıkımdan ötürü meydana gelecek ziyanlı havaya karşı Beyrutluları uyaran bir açıklama yaptı.

Açıklamada, liman etrafındaki vatandaşların maske takması ve mümkün olmadıkça limana yaklaşmamaları istendi.

LİMANDAKİ YANGINA KİMSE MÜDAHALE ETMİYOR

Özellikle gece saatlerinde çıplak gözle görülebilen yangın yakından görüntülendi. Limanda devam eden yangına kimsenin müdahale etmediği ve etrafa dumanların yükseldiği görülüyor.

Lübnan Başbakanı Necib Mikati, bugün trajik liman patlamasında hayatını kaybedenlerin aileleri ve yaralananlarla dayanışma emeliyle 4 Ağustos’u ülke genelinde ulusal tatil ilan ettiklerini açıklamıştı.

Beyrut Limanı’nda 4 Ağustos 2020’de patlayıcı unsurların bulunduğu depoda evvel yangın çıkmış, akabinde tüm kenti sarsan çok güçlü bir patlama meydana gelmişti.

Patlamada yaklaşık 200 kişinin hayatını kaybettiği, 6 binden fazla kişinin yaralandığı ve 300 bin kişinin patlama nedeniyle yerinden olduğu açıklanmıştı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*