Jeffrey’den 15 Temmuz açıklaması

Türkiye’nin Washington Büyükelçiliğinde 15 Temmuz Demokrasi ve Ulusal Birlik Günü hasebiyle düzenlenen merasime, ABD’de yaşayan çok sayıda Türk vatandaşının yanı sıra ABD Dışişleri, Savunma Bakanlığı yetkilileri, kanaat liderleri, eski Amerikalı diplomatlar ve çok sayıda yabancı misyon mensubu katıldı.

15 Temmuz şehitlerinin anıldığı merasime kimi ABD Kongre üyeleri görüntü bildiri göndererek Türkiye’nin yanında olduklarını söz etti.

Törende konuşan eski ABD Büyükelçisi ve eski DEAŞ ile Uğraş Özel Temsilcisi James Jeffrey, 15 Temmuz darbe girişimini “FETÖ’nün demokrasiye ve bir NATO müttefikimize taarruzudur nokta.” diye tanımladı.

‘FETÖ ELEBAŞI TÜRKİYE’YE İADE EDİLMELİ’

FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’in ABD’de olmasının ABD’nin darbede bir menfaatinin olduğu manasına gelmediğini savunan Jeffrey, FETÖ ele elebaşının Türkiye’ye iade edilmesi gerektiğini lisana getirdi.

Jeffrey, ABD idaresi ve politiklerinin darbe teşebbüsünü tanımlama biçimini eleştirdi ve Washington’un menfur teşebbüse geç reaksiyon vermesinin anlayışla karşılanacak tarafı olmadığını söyledi.

ABD’li diplomat Türkiye’nin Ukrayna savaşındaki rolünü de takdir ederek, “İttifak içinde hiçbir ülke Ukrayna’ya gerek silah verme, gerek diplomasi ve gerekse diğer aksiyonları ile Türkiye kadar tesirli olamadı.” diye konuştu.

TÜRKİYE’NİN ÜSTLENDİĞİ ROLE VURGU

Törende konuşma yapan ABD Müslüman Tertipleri Kurulu (USMCO) Genel Sekreteri Usame Cemal, 15 Temmuz’da Türkiye’nin demokrasi ve bağımsızlığına hücum düzenlendiğini ve bunun Türk halkının sokaklara dökülmesi ile engellendiğini kaydetti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*