Japonya’da bir yanda çok sıcaklar bir yanda sel

Japonya’nın farklı bölümlerinde görülen mevsim normallerinin üzerindeki sıcaklıklar sebebiyle binlerce insan hastaneye kaldırılırken, ülkenin kuzeydoğusunu şiddetli yağışlar vurdu.

Ülkenin kuzeydoğusunda tesirli olan şiddetli yağışlar nedeniyle birçok bölgede su baskınları ve toprak kaymaları yaşanırken, kimi süratli tren seferleri de askıya alındı.

Aomori, Iwate ve Akita eyaletlerinde bugün tesirli olan sağanak yağışlar nedeniyle bölgedeki birçok ırmakta su düzeyi kritik seviyeye yükseldi. Birtakım ırmaklarda taşkınlar meydana gelirken, yaşanan toprak kaymaları kara trafiğinde aksamalara neden oldu.

Japonya Demiryolları (JR), Tohoku bölgesindeki şiddetli yağmur sonucu Akita İstasyonu ile Morioka İstasyonu ortasındaki süratli tren seferlerini süreksiz olarak askıya alırken, Yamagata İstasyonu ile Shinjo İstasyonu ortasındaki süratli tren seferlerinde de aksamalar yaşandığı bildirildi.

Şiddetli yağışların yarın sabaha dek süreceğini duyuran Japonya Meteoroloji Ajansı (JMA), riskli bölgelerde yaşayan sakinleri sel ve toprak kayması riskine karşı uyardı. Bölge sakinleri risk ihtarları ve aktüel tahliye bilgilerini takip etmeye çağrılırken, ani sel baskını riski karşısında ise içinde bulunulan binanın üst katlarına çıkılması tavsiyesinde bulunuldu.

7 BİNİ AŞKIN KİŞİ HASTANEYE KALDIRILDI

Japonya’nın farklı kesitlerinde görülen mevsim normallerinin üzerindeki sıcaklıklar, binlerce insanı hastanelik etti.

Japonya İçişleri ve Haberleşme Bakanlığı’na bağlı Yangın ve Afet İdare Ajansı’nın bilgilerine nazaran, 25-31 Ağustos tarihleri ortasında 7 bin 116 kişi sıcak çarpması nedeniyle hastanelik oldu. Hastaneye kaldırılan kişi sayısı bir evvelki haftaya nazaran 3 bin 77 artarken, Japonya Meteoroloji Ajansı (JMA) ise yüksek sıcaklıkların önümüzdeki haftaya dek tesirini sürdüreceğini belirterek, halka sıcak çarpması ikazında bulundu.

Öte yandan, termometrelerin dün 39,5 dereceyi gösterdiği ülkede Kanto Koshin ve Tokai bölgelerinde azamî sıcaklığın bugün de 38 derece yahut üzeri olacağı açıklanırken, yetkililer mecbur kalmadıkça dışarıya çıkmama, klima kullanma ve bol su tüketme davetini yineledi.

KAYNAK: İHA

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*