İstanbul’da kalanlar Şile’de otel ve kamp alanlarına akın etti

Şile’deki kamp alanları da yüzde 90 oranında dolarken, orman yangınlarını engellemek için ortak kullanım alanları açıldığı belirtildi. 

Kurban Bayramı tatilinde kent dışına çıkamayan İstanbullular, soluğu Şile’de aldı. İstanbul’a yakın olması nedeniyle tercih edilen Şile’de otellerde de yoğunluk yaşandı. Geceliği bin lira ile 4 bin lira ortasında değişen otellerin birçoğu 1 ay öncesinden dolarken, işletmeciler vatandaşın rezervasyonsuz gelmemesi gerektiğini söyledi.  

“REZERVASYONLAR 1 AY ÖNCESİNDEN DOLDU” 

Otel işletmecisi Kübra Aydemir, “1 ay öncesine kadar oteli fulledik. Bayramda doluyuz. Yaz dönemi burada çok kısa sürüyor. Rezervasyonlar bayram üzere periyotlarda 1 ay öncesinden doluyor. Bunun dışında âlâ gidiyoruz. Son dakika kararla çıkıp geldiklerinde, beachlerimizde ağırlayabiliyoruz fakat odalarımız dolu olduğu için yardımcı olamıyoruz” dedi. 

“ÖNCESİNDE REZERVASYON YAPTIRIN” 

Aydemir, “Öncesinde rezervasyon yapmalarını kesinlikle öneriyoruz. Onun dışında biz de yardımcı olamadığımız için üzülüyoruz. Dönem artık düzgün gidiyor. Plajlarımız belediye tarafından alınan tedbirlerle birlikte bayağı güçlendirildi. Artık her işletmenin kendine ilişkin plajı varsa şayet 2 tane cankurtaranı olması mecburî tutuldu. Bu nedenle artık inançlı bir formda gelip çok rahat denize girebilirler. Havuzu olan işletmelerde havuz kullanabilirler” sözlerini kullandı.  Aydemir, “Bizim otelimizde fiyatlar 2 bin liradan başlıyor. Oda kahvaltı, plaj, havuz bunlara dahil. Dışarıdan da ağırlama yapabiliyoruz. Şile, İstanbul’a yakınlık olarak çok hoş bir bölge. Artık günümüzde daha da çok tercih edilmesi çok güzel” biçiminde konuştu. 

“YOĞUNLUK VAR FAKAT MÜŞTERİLER FİYATLARDAN ŞİKAYETÇİ” 

Bir öteki otel işletmecisi Adem Çetinkaya, yoğunluğun olduğuna dikkat çekerek, “Yoğunluk var lakin fiyatlardan ötürü müşterilerimiz biraz şikayetçi. Şile’de fiyatlar biraz yüksek. Tekrar de yoğunluk var. Şu anda en uygun oda bin lira. En kıymetlileri da 3-4 bin lira ortasında değişiyor. Bin liralık odalar standart olanlar. Çift kişilik oda, kahvaltı ve havuz dahilinde. Öbürleri süit ve jakuzili olduğu için onların fiyatları biraz daha fark ediyor. Vatandaş da çoğunlukla standardı tercih ediyor” diye konuştu. 

“YER OLSAYDI BİR GECE DAHA KALACAKTIK”

Tatil için İsveç’ten Şile’ye gelen Nazmiye İhtimam, “Her sene Türkiye’ye geliyoruz. Kızımla buraya geldik. Yer olsaydı bir gece daha kalmak istiyorduk” sözlerini kullandı. Otele tatile gelen Şeniz Işık da, “Biz burayı tesadüfen keşfettik. Deniz derin bir deniz değil. Hafif dalga vardı girdik, büyük dalgalarda daha dikkat etmek lazım” dedi.  

ŞİLE’DE KAMP ALANLARINDA YOĞUNLUK

Şile’de kamp alanlarında da yoğunluk yaşanıyor. Hem ekonomik hem de tabiatla iç içe tatil yapmak isteyen vatandaşlar kamp alanlarının yüzde 90’ını doldurdu. Kamp alanında çadırda kalmanın bedeli 150 lirayken, tesiste bulunan kozalarda kalmak isteyenler için gecelik fiyat 750 lira. Alanda bulunan odaların fiyatı ise bin lira ile 2 bin 500 lira ortasında değişiyor.  

“DOLULUK ORANI YÜZDE 90’A ULAŞTI” 

Kamp alanı işletme müdürü Filiz Yenigün, “Pandemiden sonra tabiata bir yönelim başladı. Bayramda da bu süreç devam ediyor. Hem ekonomik tatil yapmak isteyenler hem de tabiatla iç içe olmak isteyenler bizleri tercih ediyorlar. Şu anda doluluk oranımız yüzde 90’lara ulaştı” dedi. 

Yenigün, “Misafirlerimiz kendi çadırlarını alıp gelebilirler. Bizim kendi tesis çadırlarımız da mevcut. Fiyatlarımız 100 liradan başlayıp 2 bin liraya kadar devam ediyor. Kendi çadırlarıyla gelmek isterlerse kişi başı 150 lira fiyatımız var. Kozalarımız var, orada kalmak isterlerse kişi başı 750 lira. Kendi karavanıyla kalmak isterse karavan fiyatlarımız kişi başı 180 lira. Duşu ve banyosu olan otel odalarımız da mevcut bunlar da bin liradan başlayıp, 2 bin 500 liraya kadar çıkıyor” diye konuştu.

ORMAN YASAKLARINA KARŞI KONUKLARIMIZ İÇİN BELİRLİ YERLER AÇTIK 

Yenigün, “Orman yasakları devam ediyor. Kendi alanlarımızda konuklarımız için belirli yerler açtık. Mangallarını burada yakıp, pişirip, tekrar kendi masalarında yiyebilirler. Şu an yoğunluğumuz devam ediyor, bu yüzden rezervasyon yapmak isteyen konuklarımız ivedi etsinler. Tesisimizde restoranımız, plajımız ve havuzumuz da mevcut. Konuklarımız bunlardan faydalanabilirler” tabirlerini kullandı.  

ŞEHİR HAYATI BENİ YORUYOR; EKONOMİK OLUŞU TARTIŞILIR 

Kamp için gelen Almila Dokcan, “Yarın sabah dönüyorum lakin hiç dönmeyi istemiyorum. Orman sahiden benim konutum. Kent hayatı insanı inanılmaz yoruyor. Birçok beşere nazaran de burası yorucu geliyor ancak benim için kamp tam bir konut ortamı. Ekonomik oluyor mu sorgulanır zira her kamp sonrası bir otele gitseydik daha fazla para harcamayacaktık diyoruz. Lakin her vakit da kampa gidiyoruz. Ben çok ekonomik olduğunu düşünmüyorum. Tabi kişinin konforu ve zevkleri de burada ön planda oluyor” dedi. 

EKONOMİK VE PAK HAVA TATİLİ 

Ailesiyle bir arada kamp yapmaya gelen Oktay Kahraman ise, “Bayram tatili vesilesiyle çıktık. 2 gün buralardayız. Denize yakınsınız. Kiralık mesken fiyatlarına da baktık 2 bin liradan başlıyor. Çok yüksek, oteller de başını alıp gitmiş. Bizim için aile ortamı olması, pak hava olması ve ekonomik olarak da uygun gelmesi kıymetli. Mesken kiralamaya falan kalksak, bir gecelik masrafıyla bütün materyallerimizi almış olduk. Bununla burada 4-5 gün kalabiliriz” biçiminde konuştu. 

KAYNAK: DHA

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*