Hurda gereçlerle yapılan, 650 kilogramlık Van Kedisi heykeli ilgi odağı oldu

Ülkesinden 2007’de ayrılarak yerleştiği Irak’ta 9 yıl kalan, daha sonra Türkiye’ye yerleşen Mutii, Selimbey Mahallesi’nde kurduğu atölyede heykeltıraşlık sanatını sürdürmeye devam etti.

Hurdacılardan topladığı demir modüllerini kullanarak yaptığı yapıtlarla dikkati çeken Mutii, bir ay evvel de inşaat demirleri, vida, zincir, çivi, disk, motor kesimleri, su tesisatı materyalleri üzere kesimlerle Van kedisi heykeli yapmaya başladı.

İlgi odağı haline geldi

AA’da yer alan habere nazaran; geri dönüşüme dikkati çekmek emeliyle belediye takımları tarafından vinç yardımıyla atölyeden alınarak Sanat Sokağı’na yerleştirilen ve gözleri farklı renklerle ışıklandırılan heykel, kent sakinlerinin yanı sıra tatillerini Van’da geçiren İranlı turistlerin de ilgi odağı oldu.

Yapımında 6 bin 800 modül materyal kullanıldı İpekyolu Kaymakam ve Belediye Lider Vekili İhsan Emre Aydın, atık materyallerden yapılan kedi heykeliyle etraf şuuruna dikkati çekmeyi amaçladıklarını söyledi.


Yapımında 6 bin 800 modül materyal kullanıldı

Belediye olarak etraf paklığı, doğal etrafın korunması ve geliştirilmesi için üzerlerine düşeni yaptıklarını belirten Aydın, şunları kaydetti: “


“Turizme katkı sağlayacak”

Vatandaşların etrafa karşı daha hassas olması gerektiğini vurgulayan Aydın,


“Parçalarını hurdadan yaptık”

Demire biçim vererek yaptığı Van kedisi heykelini görenlerden hoş yansılar aldığını anlatan Mutii, “Tüm demir kesimlerini hurdacılardan topladık. Atık materyallerin metal aksamlarını doğal hallerinde kullanarak kaynak makinesi ve el aletleri yardımıyla heykele dönüştürdüm. Hayli hoş ve gösterişli bir eser oldu. İlerleyen vakitlerde farklı figürler yapmaya devam edeceğim” diye konuştu.

“Çok hoş yapılmış, beğendik”

İranlı turistlerden Melihe Encişna da alışveriş yapmak için Van’a geldiğini belirterek, “Van çok hoş, beğeniyoruz. Hoşluklarından istifade ediyoruz. Her yıl çocuklarımla birlikte Türkiye’ye geliyorum. Van kedisinin meşhur olduğunu biliyordum. Gözleri renkli, tüyleri bembeyaz. Atık materyallerden yapılan heykelini de gördük. Çok hoş yapılmış, beğendik” halinde konuştu.

“Ayrı bir hava kattı”

Kent sakinlerinden Zübeyde Bozkurt, “Heykelin hurda materyallerden yapıldığını yanına yaklaşınca fark ettim. Çok beğendim. Hoş bir çalışma olmuş. Atık gereçlerin geri kazandırılması çok değerli. Sanat Sokağı’na başka bir hava kattı. Turistlerin ilgisini çekiyor” dedi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*