Finlandiya’dan NATO üyeliğinin bağlı olduğu Türkiye’nin talebine ret

Finlandiya Adalet Bakanlığı, Türkiye’nin iadesini istediği fakat Finlandiya’nın daha evvel reddettiği belgelerin yine gözden geçirilme talebini kabul etmedi.

“Kararlar nihai”

Finlandiya Adalet Bakanlığı Sözcüsü Sonja Varpasuo, yaptığı açıklamada, Ankara’nın, iadenin reddedildiği altı belgenin tekrar incelenerek karara bağlanmasını talep ettiğini belirterek, “Kararlar son. Türkiye’ye bu hadiselerin tekrar değerlendirilemeyeceği bildirildi” dedi.

Türkiye, İsveç ve Finlandiya’daki terörle ilişkili 33 ismin iade edilmesini talep etmişti. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ 20 Ağustos’ta yaptığı açıklamada, İsveç’in şimdiye dek yalnızca bir kişiyi iade ettiğini, bu kişinin de dolandırıcılık kabahatinden arandığını belirtmişti. Bakan Bozdağ, Finlandiya’nın ise terör cürümlerinden istenen kimseyi Türkiye’ye iade etmediğini tabir etmişti.

Çavuşoğlu: Uymazlarsa NATO’ya almayacağız

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye, Finlandiya ve İsveç ortasındaki üçlü muhtıraya ait, ‘Sonuçta bu evraka uymak zorundadırlar. Uymadıkları vakit esasen biz bunları NATO’ya almayacağız” demişti.

İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üye olabilmeleri için ittifak üyelerinin istisnasız tamamının buna onay vermesi gerekiyor

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*