Enfeksiyona karşı bol sıvı tüketin

Sıcak havalar, enfeksiyon hastalıklarının görülme sıklığını artırıyor. Hastalıklarda ishal, mantar enfeksiyonu, kırmızı göz hastalığı, adenovirüs, lejyoner hastalığı üzere yüksek ateş, baş ağrısı, gözlerde kızarıklık, boğaz ağrısı, öksürük, bulantı, kusma, karın ağrısı, bedende döküntü üzere belirtiler gözleniyor. Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Vedat Turhan, yaz aylarında rastlanan enfeksiyonlara karşı bol sıvı tüketimi, hijyen ve kalabalık ortamlardan kaçınmanın kıymetini vurguladı. Prof. Dr. Turhan şunlara dikkat çekti:

AZ LAKİN SIK BESLENİLMELİ

“Bebeklerde sıkça görülen ishal belirtilerinde 3 gün içinde düzelme olmadıysa doktora başvurulmalı. Hastaların süt ve yağlı besinlerden uzak durması ve bol sıvı alması gerekli. Probiyotik ve çinko kullanımı güzelleşmeyi hızlandırır”

HAVUZDA GEÇİRİLEN VAKTE DİKKAT

“Yaz aylarında kapılabilen mantar enfeksiyonunda şahsî paklık kıymet kazanıyor. Mantar enfeksiyonu havuzun içinden değil, ortak kullanılan şezlong, tabure, terlik ve havlu üzere eşyalardan geçebiliyor. Sık banyo yapılmalı fakat hastalığın olduğu bölge kuru tutulmalı. Sıcak-nemli ortamda yaşamak ve sık suya girmek ‘yüzücü kulağı’ enfeksiyonuna sebep olabiliyor. Kulak ağrısı, kulakta tıkanıklık, işitme azlığı, kulak kaşıntısı, kulak akıntısı üzere belirtiler gösteriyor. Havuz ya da denizde uzun müddet vakit geçirilmesine bağlı olarak kulağa su kaçabilir. Kaçan suda bulunan bakteriler kulakta iltihaba sebep olabilir. Kulağın nemli kalmaması, kulak temizleme çubuklarının kullanılmaması değerli. Kırmızı göz hastalığında ise kaşıntı, çapaklanma, yapışma ve kızarıklık ortaya çıkabiliyor. Kalabalık ve hijyeninden emin olunmayan yerlerden uzak durulmalı, şayet yüzülecekse gözetici gözlük kullanılmalı.”

DÜZGÜN PİŞMİŞ BESİNLER TÜKETİN

“Yaz aylarında bilhassa çocuklarda daha sık görülen adenovirus üzere viral enfeksiyonlar, göz, teneffüs yolları ve bağırsakları etkiliyor. Beşerden beşere hapşırık, öksürük ile havaya yayılan parçacıkların solunmasıyla ya da direk temas ile bulaşıyor. Hijyenik, güzel pişirilmiş besinlerin tüketilmesi gerekiyor.”

KLİMADAN KAÇININ

Prof. Dr. Turhan, böcek ısırık ve sokmalarından kaynaklanan Kırım Kongo Kanamalı Ateşi, sivri sinekler ile bulaşan Batı Nil Ateşi, bilhassa klima üzere araçlardan kaynaklanan Lejyoner hastalığı üzere hastalıkların da yaz aylarında sık görüldüğünü belirterek, hastanın bu üzere durumlarda bir sıhhat kuruluşuna başvurulmasını ve tedaviye hekimin önerdiği müddet boyunca devam edilmesini önerdi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*