Diyarbakır anneleri bin 78 gündür evlat nöbetinde

Çocuklarının terör örgütü PKK mensupları tarafından dağa kaçırıldığı teziyle 3 Eylül 2019’da farklı kentlerden Diyarbakır’a gelerek HDP vilayet binası önünde oturma hareketi başlatan ailelerin evlat nöbeti bin 78’inci gününe girdi.

ZELİHA ESLEK: ÇOCUKLARIMIZ GELENE KADAR NÖBETİ SÜRDÜRECEĞİZ

Ellerinde çocuklarının fotoğrafıyla bekleyişini sürdüren annelerden Zeliha Eslek, 6 yıldır haber alamadığı oğlu İsa için evlat nöbeti tuttuğunu söyledi.

Eslek, evladının meyyit ya da sağ olup olmadığını bilmediğini söz etti.

“Sıcak havada gece gündüz demeden bütün ailelerle çocuklarımız için oturuyoruz. Çocuklarımız gelene kadar bu nöbetten kalkmayacağız, nöbeti sürdüreceğiz.” diyen Eslek, evladına güvenlik güçlerine teslim olması davetinde bulundu.

Kızı Gülcan’a kavuşma ümidiyle aksiyon yapan baba Necmettin Biçer ise evladına 6 yıldır hasret olduğunu belirtti.

Biçer, “Türkiye’nin dört bir köşesinden anne ve babalar buraya gelerek evladını PKK terör örgütünden ve onun siyasi kolu HDP’den istiyor. Çocuklarımızı dağa HDP gönderdi. Yanlışsız adreste olduğumuzdan eminiz.” dedi.

Evlatlarına seslenen Biçer, onlara kaçıp güvenlik güçlerine teslim olmaları daveti yaptı.

SEVGİ ÇAĞMAR: ÇOCUKLARIMIZI KAYBOLDUĞU YERDE ARIYORUZ

Ellerinde çocuklarının fotoğrafıyla bekleyişini sürdüren annelerden Sevgi Çağmar, 8 yıl evvel dağa kaçırılan çocuğuna kavuşmak için oturma hareketi yaptığını söyledi.

Oğluna kavuşana kadar aksiyonu sürdüreceğini belirten Çağmar, “Eylemimize kararlıkla devam edeceğiz. Çocuklarımızı kaybolduğu yerde arıyoruz. Buradan gitmiyoruz. Bu sıcağa karşın çocuklarımızı almaya kararlıyız. Çocuklarımızı onlardan alacağız.” dedi.

Oğluna duyduğu hasreti anlatan Çağmar, evladına güvenlik güçlerine teslim olması davetinde bulundu.

Çağmar, “Yavuz gel, güvenlik güçlerimize teslim ol. Seni burada bekliyorum. Seni almadan buradan gitmeyeceğim.” dedi.

16 yaşında dağa kaçırılan oğlu Yusuf için hareket yapan baba Nurettin Ödümlü de 9 yıldır evladını görmediğini belirtti.

Ödümlü, evlatları için oturma aksiyonunu sürdürmekte kararlı olduklarını lisana getirerek “Burada evladımızı bekliyoruz. 4 bayramdır buradayım. Evladımızı istiyoruz.” diye konuştu.

FATMA ÇETİN: HDP OĞLUMU KAÇIRIP DAĞA GÖTÜRDÜ VE PKK’YA TESLİM ETTİ

Ellerinde çocuklarının fotoğrafıyla bekleyişini sürdüren annelerden Fatma Çetin, Kürtçe, Hakkari’den gelerek oğlu Şahin’e kavuşma ümidiyle aksiyona katıldığını söyledi.

“HDP oğlumu kaçırıp dağa götürdü ve PKK’ya teslim etti. Oğlumu HDP ve PKK’dan istiyorum. Oğlumu istiyorum. Oğlum sen gelmeden buradan gitmeyeceğim.” sözlerini kullanan Çetin, 10 yıldır evladından haber alamadığını belirtti.

Çetin, oğluna güvenlik güçlerine teslim olması davetinde bulundu.

Şanlıurfa’dan oğlu İsa için gelerek harekete katılan baba Abdulkadir Eslek de evladına duyduğu hasreti anlattı.

Eslek, evlatları için çabayı sürdüreceklerini belirterek, “Bütün evlatları burada bekliyoruz. Evladımı almadan buradan gitmeyeceğim. Oğlum neredeysen gel. Yuvana dön. Kaç, gel oğlum.” dedi.

MEVLÜDE ÜÇDAĞ: SORUMLUSU HDP

Ellerinde çocuklarının fotoğrafıyla bekleyişini sürdüren annelerden Mevlüde Üçdağ, oğlu Ramazan’a kavuşuncaya kadar hareketi sürdüreceğini söyledi.

Üçdağ, “8 yıldır oğluma hasretim, oğlumun yolunu gözlüyorum. Oğlumu almadan gitmem. Sorumlusu HDP. Onlardan olmasa çocuklar dağa gitmez. O yolu kestik. Hiç kimse bizi yıldıramaz. Hepimiz kararlıkla buradayız, anne ve babalar olarak geri adım atmayacağız. Evlatlarımızı almadan da gitmeyeceğiz.” dedi.

Oğluna duyduğu hasreti anlatan Üçdağ, evladına güvenlik güçlerine teslim olması davetinde bulundu.

Dağa 16 yaşında kaçırılan oğlu Yusuf için hareket yapan baba Nurettin Ödümlü de 9 yıldır evladını görmediğini belirtti.

Ödümlü, evlatları için oturma hareketini sürdürmekte kararlı olduklarını lisana getirerek, “Evladımızı HDP’den istiyoruz. Oğlum gel teslim ol. Seni çok özledik.” tabirlerini kullandı.

KAYNAK: AA

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*