Cumhurbaşkanı Erdoğan: Karadeniz gazı, 2023’ten itibaren meskenlerde kullanılacak

Türkiye’nin yazgısını değiştirecek ve ülkemizin güç arzını karşılayacak olan Karadeniz’de, çıkarılan gazın karaya ulaşması için birinci adımlar atıldı.

Karadeniz’de bulunan 540 milyar metreküplük doğalgazın çıkartılması sürecinde değerli bir noktaya gelindi.

Denizden 170 kilometrelik hatta doğalgaz borularının döşenmesi için Çanakkale Boğazı’nı geçen “Castoro 10” isimli gemi Filyos Limanı’na ulaşmıştı.

Startı Erdoğan verdi

Türkiye tarihinin en büyük gaz keşfini sırtlayacak 170 kilometrelik deniz sınırındaki birinci borular, bugün Zonguldak’ta Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da iştirakiyle düzenlenen merasimle mavi sularla buluştu.

“Bugün “Bismillah” diyerek birinci boruları indiriyoruz”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Karadeniz gazında kritik bir safhaya ulaşmanın heyecanını yaşıyoruz. Bugün “Bismillah” diyerek birinci boruları denize indiriyor akabinde da birinci kaynağımızı yapıyoruz. Bugünlere birilerinin ihsanı ile değil çaba ederek, ter dökerek geldik. 2023’ün birinci çeyreğinde birinci fazda üretilecek günlük 10 milyon metreküp doğalgazı ulusal iletim sistemimize aktarmış olacağız. Güç fiyatlarındaki tırmanma enflasyona yansıdı, gelişmiş ekonomilerde enflasyon son 40 yılın en üst düzeyinde. dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşması şöyle:

“2023’ün birinci çeyreğinde gaz kullanıma girecek”

“2023’ün birinci çeyreğinde birinci fazda üretilecek günlük 10 milyon metreküp gazı günlük iletime aktarmış olacağız. Derin deniz tarafından da birinci kaynak önümüzdeki ay gerçekleşecek. Buradaki çalışma da Kasım ayının birinci haftası bitecek. Sakarya Gaz Alanı da, pik üretime inşallah 2026’da ulaşacaktır.

Türkiye’nin son 20 yılda elde ettiği her kazanımın gerisinde çok büyük bir emek ve sabır vardır.

“Son gelişmeler Türkiye’nin haklılığını ortaya koymuştur”

Öte yandan sismik arama ve sondaj faaliyetlerimize Rumların tezleriyle karşı çıktılar. Çalışmalarımıza olmadık iftiralar attılar. Bölgemizde yaşanan son gelişmeler ise Türkiye’nin Karadeniz’de yaptığı keşfin stratejik ehemmiyetini artırmıştır.

Dördüncü sondaj gemimizin ismini Abdülhamid Han olarak belirledik. Mersin Taşucu’nda teknik hazırlıkları yapılıyor.ifadelerini kullandı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*