CHP’nin Sadullah Ergin tavrı! Özgür Özel: Listede görmemek istediğim var, tartışma günü değil

2009’da Amirallare Suikast Davası’nda hakkında tutuklama kararı verilince intihar eden Ali Tatar’ın abisi Ahmet Tatar’ın sözlerini hatırlatan Özgür Özel, “Listede görmemek istemediklerim var ama gün tartışma günü değil.” ifadelerini kullandı.

DEVA Partisi kontenjanından CHP listesinden milletvekili adayı olan Eski Adalet Bakanı Sadullah Ergin ilgili tartışmalar sürüyor.

Katıldığı programda soruları yanıtlayan CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, milletvekili aday listelerine ilişkin dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Listelerle ilgili ilgili konuşan Özel, “En iyi cevabı Ali Tatar’ın abisi vermiş. Bizden de milletvekili aday adayı… Bugün kimin gitmesi gerektiğini ve kimin gelmesi gerektiğinin belli olduğu bir gün. Listelere baktığımda görmek isteyip göremediklerim var ya da görmemek istediklerim var ama diyor gün o gün değil. Her türlü tartışmayı bir kenara bırakıp iktidar değişimine adım atmak lazım diyor. Çünkü o dönemde ne yapıldıysa Recep Tayyip Erdoğan’ın bilgisi dahilinde ve onun iktidarının önündeki engelleri kaldırmak için yapıldı, Atatürkçüleri tasfiye ettirmek için yapıldı. Özgür Özel parlamentodaysa Ahmet Tatar parlamentodadır. Biz iktidardayken kumpasçı FETÖ’cülerin parmak oynatması mümkün değildir.” dedi.

CHP TABANINDAKİ RAHATSIZLIK

CHP listelerinden adaylıkları parti tabanında tartışma yaratan kontenjan adayları, seçilmeleri halinde derhal TBMM Başkanlığı’na CHP’den istifa dilekçelerini sunacak. Böylece milletvekili yemini için kürsüye CHP’li olarak değil, kendi partilerinin milletvekili sıfatıyla çıkacaklar…

14 Mayıs’ta yapılacak seçimden sonra CHP’den dört parti çıkacak. CHP listelerinden seçime giren DEVA, Saadet, Gelecek ve Demokrat Parti’li adaylar milletvekili olduktan sonra kendi partilerinin çatısı altında Meclis’te yollarına devam edecek. DEVA Partisi Teşkilat İşleri Başkanı Sadullah Ergin, CHP listesinden Ankara 1. bölge 4. sıradan aday gösterildi. Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Sema Silkin Ün ise Denizli’de 3. sıra adayı yapıldı. Kontenjan adaylara ayrılan sayı ve bu adayların gösterildikleri bölgeler ile ilgili CHP tabanında rahatsızlık yaşanırken, tepkiler özellikle bu iki isim üzerinde yoğunlaştı. CHP Genel Başkanı ve Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu, önceki gün Çanakkale’de konuya ilişkin gazetecilerin soruları üzerine şu açıklamayı yaptı:

“Herkes sanki sadece CHP’liler giriyor ve CHP’li değil nasıl bizim listede yer alır diye bir şey söylüyor. Yani eski alışkanlıklardan kurtulunamayan bir atmosfer var. Sadullah Bey başka bir partinin adayı, diğer arkadaşlar da başka bir partinin adayı. Dolayısıyla birbirimizin alanına girip oraya yönelik üstü örtülü veya açık eleştiri yaparsak asla doğru olmaz. Biz olduğu gibi kabul ederiz. Artık oyların heba olmaması ve bunların lehe çalışması için böyle akılcı politika izlendi. Zaman içinde taşlar yerine oturacak.”

CHP ROZETİ TAKMAYACAKLAR

Kılıçdaroğlu’nun “zaman içinde taşlar yerine oturacak” açıklaması, kontenjan adayların seçim sonrası yol haritasına işaret ediyor. Buna göre Ergin ve Ün dahil CHP listesinden seçilen tüm kontenjandan adayları, milletvekili olmaları halinde seçimin hemen ardından Meclis’te yemin etmeden önce CHP’den istifa edecek. Bu vekiller yemin etmek için TBMM kürsüsüne kendi partilerinin milletvekili sıfatıyla ve yakalarında kendi partilerinin rozetiyle çıkacak.

DEVA Partili adaylar, “Meclis’e de seçime de DEVA Partisi ruhuyla ve kimliğiye giriyoruz ama şeklen tabii ki CHP’nin amblemi altında seçimlere girmiş olacağız. Yeminimizi DEVA Partisinin milletvekili olarak yapacağız” ifadelerini kullandılar. Gelecek Parti kontenjan adayları da, “Baştan bu konuşuldu” diyerek aynı yöntemi uygulayacaklarını bildirdiler.

SP kurmayları ise, kendilerine tanınan kontenjan çerçevesinde TBMM’de grup kuracak sayıda milletvekili çıkarmaya odaklandıklarını vurguladılar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir