CHP’li Erdoğan Toprak’tan ‘TMSF’ reaksiyonu: ‘Kapalı kapılar arkasında…’

CHP Genel Koordinatör Başdanışmanı ve İstanbul Milletvekili Erdoğan Toprak; yaptığı yazılı açıklamada, TMSF’nin Türkiye’nin en büyük sanayi, ticaret, madencilik ve medya işverenlerinden birisi haline geldiğini belirtti.

“TMSF’nin ‘bu şirket ya da varlıkların satışını organize etme vaadinde bulunanlara prestij edilmemesi’ istikametinde duyuru yayınlaması, şirketlerin siyasi ortacılar, komisyoncularca pazarlandığını, kapalı kapılar arkasında adrese teslim servet transferi ve el değiştirme operasyonları planlandığını düşündürmektedir” değerlendirmesini yapan Toprak’ın açıklaması şöyle:

“15 Temmuz ihanet darbesi teşebbüsünün üzerinden altı yıl geçmesine karşılık iktidar, OHAL ve KHK’lerle el konulup TMSF’ye devredilen yüzlerce şirket ve holdingle ilgili süreci atadığı kayyumlar eliyle şeffaf olmayan halde yöneterek, bir ‘paralel ekonomi’ yaratma, bundan siyasi-ekonomik nemalanma yoluna gitti.

“716 ŞİRKET, TMSF KONTROLÜNDE”

Yasasında ‘bağımsız’ olmasına karşılık 2018’de yayınlanan genelgeyle ‘Cumhurbaşkanlığıyla ilgili kuruluş’ statüsüne dönüştürülen TMSF’nin resmi listesine nazaran, el koymalar sonrası hala farklı bölümlerde faaliyet gösteren 716 ticari, sınai, turizm, medya, besin, altın madenleri, teknoloji ve imalat şirketleri TMSF denetiminde. İktidarın arpalığına dönüştürülen, yıllardır 165’i TMSF mensubu olmak üzere 282 kayyum tarafından yönetilen bu şirketlerin 2022 Ocak prestijiyle toplam faalleri 76 milyar, ciroları ise 36,5 milyar TL!

“AYNI VAKİTTE EN BÜYÜK MEDYA PATRONU”

37 bin 463 kişinin istihdam edildiği bu şirketler, adeta iktidarın istihdam deposu olarak kullanılıyor. Her şirketteki idare konseylerinde iktidar yandaşlarına idare şurası üyelikleri, dolgun maaş ve temettü imkanları sağlanıyor. TMSF resmi sitesinde birden çok şirkete kayyum olarak atanan şahısların ‘standartlar’ çerçevesinde tek şirketten maaş aldığını belirtmesine rağmen, bu standardın ve maaş meblağının, yan gelirlerin ne olduğunu açıklamıyor. Resmi listeye nazaran, kayyum atanan 34 TV, 38 radyo, 73 gazete-dergi ve 6 haber ajansı ile TMSF birebir vakitte en büyük medya patronu!

“TMSF KAYYUMLARI, SORUMSUZLUK ZIRHI İLE MUHAFAZA ALTINA ALINDI”

Son devirde ortalığa saçılan milyarlarca TL ya da euroluk usulsüzlük tezlerindeki soygun-vurgunlar yoksa, her şey yasaya uygunsa, Cumhurbaşkanı talimatıyla hareket eden TMSF kayyumları için niye bu türlü bir maddeyle muhafaza kalkanına gereksinim duyuldu. Ya da usulsüzlüğe zorlanan kayyumlar mı bu türlü bir cezasızlık müdafaası talep etti? İktidardan gitme kaygısı uygunca barizleşen Cumhurbaşkanının 20 yıl sonra partililerine ‘Artık kaybedecek çok şeyimiz var?’ demesinin ardında kanımca kuralsız, kontrolsüz, hesapsızca keyfi biçimde kullandıkları milyarları kaybetme ve millete hesap verme korkusu yatıyor.

İktidarımızda atacağımız birinci adımlardan birisi bu maddeyi değiştirip, muhafaza kalkanını kaldırmak, şayet usulsüzlük, haksız yarar ve servet edinme varsa yargı önünde hesabını sormak, şeffaflıktan, kontrolden uzak formda kapalı kapılar arkasında yürütülen süreçleri, kullanılan milyarların nerelere aktarıldığını açığa çıkartmak olacaktır.”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*