Çavuşoğlu Lavrov’la ‘Ukrayna ve Karadeniz’i görüştü

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “G20 Dışişleri Bakanları Toplantısı marjında görüştüğüm Rus mevkidaşım Lavrov’la, Ukrayna’daki savaşı, besin güvenliğini ve Suriye’deki gelişmeleri ele aldık.” tabirlerini kullandı. 

Rusya Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada da Lavrov ve Çavuşoğlu’nun, Endonezya’nın Bali Adası’nda gerçekleştirilen G20 Dışişleri Bakanları Toplantısı çerçevesinde ikili görüşme gerçekleştirdiği belirtildi. 

UKRAYNA KONUSU

Görüşmeler sırasında Ukrayna’daki duruma vurgu yapılarak memleketler arası ve bölgesel gündem hakkında kapsamlı bir görüş alışverişi yapıldığı kaydedilen açıklamada, “Ukrayna makamlarını daha evvel varılan barış mutabakatlarından geri çekilmeye teşvik eden Kiev rejiminin militarist emellerine yönelik Batı’nın daha fazla dayanağının kabul edilemezliği konusundaki Rusya’nın prensipli tavrı vurgulandı.” tabirlerine yer verildi.

Yabancılar dahil Ukrayna’daki sivillerin ve ekonomik operatörlerin güvenliğini sağlamak için diplomatik ve askeri departmanlar ortasındaki gayretlerin daha fazla uyumunun ehemmiyetinin vurgulandığı tabir edilen açıklamada, iki bakanın Rusya ve Türkiye ortasında Karadeniz’de ve çok taraflı yapılar çerçevesinde etkileşimi dahil başka memleketler arası mevzulara değindiği aktarıldı.

Her iki bakanın, 2022’de Rusya ve Türkiye ortasındaki en yüksek seviyedeki siyasi diyalog dinamiklerinden duydukları memnuniyeti lisana getirdiği aktarılan açıklamada, bakanların, Rusya ve Türkiye yöneticilerinin yüz yüze görüşme dahil yakın temasları sürdürmeye hazır olduklarını yineledikleri söz edildi. 

KAYNAK: AA

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*