Bu da TKP’nin meclis matematiği

Okuyan, sol TV’de “Hasan Cemal, Cengiz Çandar; Sadullah Ergin ve İdris Naim Şahin gibi isimlerin adaylığına dair ne düşünüyorsunuz?” sorusunu şöyle yanıtladı:

“Bu dört isim en popüler olanlar. Bunlara dair söyleyeceklerim sol TV’yi kapattırabilir. Bu yüzden detaya girmeyeceğim ama şunu belirteceğim:

Cumhuriyet Halk Partisi, bir ittifak yaptıklarını ve bir anlaşma dahilinde eski AKP’lileri aday gösterdiklerini söylüyor. Mesele bu değil. Bunu da meclisin matematiği üzerinden açıklayarak bunu yapmadıkları takdirde AKP’nin kazanacağını söylüyorlar. Ben de matematik bir şey söyleyeyim: İktidarıyla muhalefetiyle ortaya öyle bir meclis kompozisyonu çıkacak ki AKP zaten mecliste çoğunluk olacak. Neredeyse mecliste bir grup olacak kadar AKP’li bulunacak.” dedi.

Okuyan, bunun sorumlularından hesap soracaklarını söyleyerek, “Saray rejimini yıkıyoruz diyerek o rejimin zihniyetine hizmet eden insanları meşrulaştırmak suçtur, iki yüzlülüktür” ifadelerini kullandı.

Okuyan, seçimlerden sonra FETO sempatizanlarının vekil olabileceğini ve Türkiye’de siyasetin önümüzdeki dönemini dizayn eden aktörler haline gelebileceğini belirterek “Belki de mecliste 14 mayıstan sonra cemaatçiler çoğunluk olacak.” dedi.

“HALKIN ÖFKESİYLE DALGA GEÇİYORLAR”

CHP’nin İzmir 1. Bölge 1. Sıra milletvekili adayı için ‘evlere şenlik ifadesini kullanan Okuyan, bu adayın CHP’lilerle dalga geçmek için konulduğunu söyledi. Ancak bunun bir matematik hesabı olmadığını bir tercih ve ‘meydan okuma’ olduğunu vurgulayan Okuyan “Halkın, AKP’ye olan öfkesiyle dalga geçiliyor” dedi.

Yeşil Sol Parti’ye de tepki gösteren Okuyan, “Hasan Cemal ve Cengiz Çandar’ın aday gösterilmesinden sonra gelsinler de ‘AKP faşizmi’ gibi değerlendirmelerde samimi olduklarını söylesinler” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir