Bu Besinleri Günde Bir Avuç Yemek Kalp Hastalığı Riskini %25 Azaltıyor!

Uzmanlar yaptıkları araştırmalar sonucunda her gün bir avuç kuruyemiş tüketmenin kalp hastalıkları riskini %25 azalttığını öne sürdüler. Peki ne kadar doğru? Gelin beraber bakalım!

Oslo Üniversitesi yapmış olduğu sistematik inceleme sonucunda kuruyemişler ve tohumlar açısından yüksek diyetlerin kişilerin kolesterol seviyelerini düşürebileceğini söylemektedirler.

Araştırmacılar bu sonuca varmadan önce ise yaklaşık olarak 60 kişilik bir ekip ile gerekli analizleri gerçekleştirdiler ve bulguları incelediler. Hatta bu araştırmalar ve incelemeler İskandinav ülkelerinde yeni beslenme kılavuzlarının geliştirilmesi için kullanıldı.

Journal of Food and Nutrition Research’te yayınlanan çalışma az önce de bahsettiğimiz gibi her gün tüketilen kuruyemişin kalp hastalıkları riskini azalttığı yönünde.

Oslo Üniversitesi’nde araştırma görevlisi olarak çalışan ve bu araştırmanın da ilk yazarı olarak görev alan Erik Arnesen çalışmayı şu cümleler ile destekliyor; 

Her gün bir avuç kuruyemiş yerseniz, bu yaklaşık 30 gramdır; kardiyovasküler hastalığa yakalanma riskiniz %20-25 daha düşük olacaktır. Buna karşılık, İskandinav ülkelerindeki yetişkinler günde ortalama dört gram fındık yiyor.

Araştırmacıların açıklamalarına göre günde sadece birkaç tane kuruyemiş yemek bile kolesterolü ve kalp hastalığı riskini azaltmaya fayda sağlıyor.

Bazı araştırmalara göre kolesterolü düşürmek için en etkili kuruyemişler badem, antep fıstığı ve ceviz olarak belirlense de bazı araştırmacılara göre de bu kuruyemişleri önermek için yeterli bir kanıt bulunmuyor.

Çalışmanın ilk yazarı olan Erik Arnesen şu cümleler ile yapılan araştırmayı özetliyor;

Kuruyemişlerin kandaki kolesterol seviyeleri üzerinde yararlı bir etkisi vardır ve atardamarlarda yağ birikmesini önlemek için düşük tutulması önemlidir. Bu ateroskleroz, kalp krizi için en büyük risk faktörlerinden biridir.

Araştırmacılar aynı zamanda fındık ile felç ve tip 2 diyabet hastalıkları arasındaki ilişkiyi de araştırdılar.

Fındık tüketiminin felç ve tip 2 diyabet riskini azaltma konusunda Arnesen şu açıklamaları yaparak konuya açıklık getirdi. 

Bundan emin değiliz. Fındık, felçlerin arkasındaki risk faktörlerinden biri olan kan basıncını etkilemiyor gibi görünmektedir. Fındıkların tip 2 diyabet riskiyle bağlantılı kan şekeri seviyeleri için iyi olup olmadığından emin olamayız.

Kuruyemişlerin kalp hastalıkları riskini azalttığına dair daha önce yapılan birkaç araştırma daha bulunuyordu.

Ancak Oslo Üniversitesi’nin gerçekleştirdiği bu araştırma bugüne kadar yapılan en büyük araştırma olarak literatürde yer edindi. Aynı zamanda yapılan bu çalışma sayesinde araştırmacılar aradaki bağlantıyı doğrulayabildiler.

Bağlantının doğrulanması hakkında Erik Andersen şu açıklamalarda bulundu;

Bu sistematik inceleme ve meta-analiz sayesinde, gerçek etkilerin daha kesin bir tahminini sunabiliyoruz. Kuruyemişlerin kolesterol seviyelerini düşürdüğünü kanıtlamak, neden fındık yemekle kardiyovasküler hastalık riski arasında bir bağlantı olduğuna dair inandırıcı bir açıklama sağlıyor.

Araştırmacılar kalp hastalıkları ile kuruyemiş arasındaki ilişkinin birçok nedeni olduğunu ve bu nedenlerden bir tanesinin fındık ve tohumlardaki yağ asitlerinin bileşimi olduğunu söylüyor.

Unutulmaması gereken ufak bir detay ise araştırmacıların kuruyemiş tüketimini önerirken tuzsuz kuruyemişlerden bahsettikleri!

Kalp sağlığınızı korumak için her gün bir avuç kuruyemiş tüketmeyi unutmayın!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir