BM’nin Türkiye üzerinden Suriye’ye gönderilen insani yardımları 6 ay daha uzatıldı

Cilvegözü Hudut Kapısı’ndan Suriye’ye insani yardımların yapılmasına müsaade veren sistemin vazife mühleti 10 Temmuz’da doldu.

BM’nin New York’taki Genel Merkezi’nde düzenlenen BMGK acil oturumunda, Suriye’ye Türkiye üzerinden ulaştırılan yapılan hudut ötesi yardımların 6 ay müddetle uzatılmasına ait karar kabul edildi.

ABD, İngiltere ve Fransa çekimser kaldı

İrlanda ve Norveç’in hazırladığı ortak karar tasarı için 12 ülke lehte oy kullanırken Kurulun toplam 15 üyesinden 3 ülke (ABD, İngiltere ve Fransa) çekimser kalmayı tercih etti.

ABD ve Fransa’dan Rusya’ya tepki

ABD’nin BM Daimi Temsilci Yardımcısı Büyükelçi Richard Mills, oylamadan sonra yaptığı konuşmada,Rusya, Suriyelilerin muhtaçlıklarını görmezden geliyor ve bu, Suriye’deki insani gereksinimlerle ilgili olarak acımasızlık. Bu kararın zayıf noktası, önümüzdeki ocak ayında mekanizmayı yenilemek için bu Kurul tarafından daha fazla çalışma gerektirmesi.ifadesini kullandı.

Fransa’nın Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Büyükelçi Nicolas de Riviere, Kurul üyelerine Fransa’nın yardım sisteminin misyon müddetinin bir yıl yerine 6 ay uzatılabilmesinden mutlu olmadığını belirtti.

İngiltere tekrar yapılanma projelerini reddediyor

Buna karşılık İngiltere’nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Babara Woodward ise oturum sırasında İngiltere’nin Suriye’deki yine yapılanma projelerine katılmayı kategorik olarak reddettiğini vurguladı.

Rusya veto etmişti

BM’nin hudut ötesi yardımları, BMGK’nin Rusya’nın vetosu nedeniyle cuma günü uzatmayı onaylayamaması üzerine 10 Temmuz’da sona ermişti.

AA’nın haberine nazaran BMGK kararı, 5 daimi üye olan Rusya, Çin, ABD, Fransa ve İngiltere’den hiçbirinin itiraz etmemesi şartıyla en az 9 üyenin onayını gerektiriyor.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*