Bisikletçiler evvel teori çalıştı sonra sürüş keyfi yaptı

Mersin Büyükşehir Belediyesinin mesken sahipliğinde Tüm Bisiklet Dernekleri Federasyonu’nun (TÜBİDEF) iş birliği ile gerçekleştirilen “EuroVelo Avrupa Bisiklet Rotaları Ağı Bisiklet Stratejileri ve Saha Çalışması” programı tamamlandı. 2 gün süren programın birinci gününde teorik çalışma gerçekleştirilirken, saha çalışmasının yapıldığı 2. günde iştirakçiler 30 kilometrelik bisiklet sürüşü gerçekleştirdi ve incelemelerde bulundu.

Mersin Büyükşehir Belediye Lideri Vahap Seçer öncülüğünde bisiklet yollarıyla donatılan ve bisiklet kenti olması için değerli adımlar atılan Mersin’de “EuroVelo Avrupa Bisiklet Rotaları Ağı Bisiklet Stratejileri ve Saha Çalışması” programının birinci gününde Avrupa Bisiklet Rotaları Ağı’nın turizm ve ekonomik boyutu, mevzunun uzmanları tarafından ele alındı. Programın 2. gününde ise bisikletseverler 30 kilometrelik bisiklet sürüşü gerçekleştirdi. Hilton’dan başlayıp Pompeiopolis antik kentine kadar pedal çeviren iştirakçiler yol boyunca konuşlandırılan bisiklet donanımlarını da inceledi.

YENİ UFUKLAR 

Tüm Bisiklet Dernekleri Federasyonu Lider Yardımcısı Ahmet Salih Özenir, çok başarılı bir salon çalışması gerçekleştirdiklerini, birçok hususta uzmanlar tarafından bilgilendirildiklerini söyledi.

Özenir, “Dün çok başarılı, verimli bir salon çalışması yaptık. Bu mevzuda uzman olan EuroVelo koordinatörü olan iki arkadaşımız bize bisiklet turizmini anlattılar. Bunun geleceğinden, katacağı bedellerden, yapılması gereken şeylerden ve stratejik ataklardan bahsettiler” dedi.

Ahmet Salih Özenir şöyle konuştu:
“Mersin Büyükşehir Belediyesi bisiklet turizmi ile yeni bir ufuk açmak istiyor ve bunun birinci atılımı olarak biz bu çalışmayı yaptık. Bugün de saha çalışmasını gerçekleştiriyoruz. Zira Mersin Büyükşehir Belediyesi, yakın periyotta Türkiye’ye örnek olacak bisiklet atağı gerçekleştiriyor. Şu anda 91 kilometrelik bir bisiklet ağına sahip oldu. Onlarca bisiklet park yeri yaptı. Otobüsleriyle bisiklet taşıyor. Türkiye’de birinci kez taşınabilir uygulamayla otobüsleri takip edebiliyor bisikletliler. Tamir üniteleri ve Bisiklet Kafe’leri gerçekleştirdi. Bunları da tanıtmak istiyor. Bisiklet turizminin hizmetine sunmak istiyor. Bilinirliğini arttırmak istiyor. Mersin Büyükşehir Belediyesinin bu yaptığı eforlarda bunun bir alt yapısını gördük. Turizme yönelik çalışmalarını gördük ve bunu federasyon olarak destekliyoruz. Ümit ediyoruz ki bu yapılmış olan çalışmalar öncelikle lokal kullanıcılara hizmet edecektir. Lakin orta ve uzun vadede Avrupalı gezginlere hitap edecektir ki, bu çok büyük bir katma kıymeti olan turizm ağıdır. Mersin’in de bu pastadan olabildiğince hissesini almasını istiyoruz.”

BİSİKLET YOLU MERSİN’İN İNCİSİ

Enerji Verimliliği ve Etraf Müdafaa Derneği İdare Şurası üyesi Adnan Cangır ise Avrupa Bisiklet Rotaları Ağı’nın ülkedeki ulusal temsilciliğini yürüttüklerini belirterek, ulaşım piramidinin üstlerinde bisikletli ulaşımın olduğunu söyledi.

Mersin Büyükşehir Belediyesinin daveti üzerine Mersin’e geldiklerini ve çok verimli 2 gün geçirdiklerini tabir eden Cangır, “Yerel idareler, karar vericiler başlarında aşikâr bir şablon oturtmuşlar. Sanırım sabırlı adımlarla tahlile gerçek ilerleyeceğiz. Kimi mahallî yöneticilerde şunu görüyorum ben; yani şayet siz altyapıyı sunarsanız vatandaşın ulaşım davranışlarını değiştirebiliyorsunuz. Mersin’deki gözlemlediğimiz, deneyimlediğimiz 91 kilometre bisiklet yolu da bunun bir örneği. Şayet ulaşımınızı buna nazaran planlarsanız bu değişimi sağlıyorsunuz. Liderimiz da burada bunu başarmış. Ve önümüzdeki süreçte bisiklet yollarının 200 kilometreyi aşacağı da planlanmış. Çok hakikat kararlar. Bence başarılı uygulamalar olmuş. Lideri tebrik ediyorum. Zati bizimle de bu çalışmayı yapma isteği, vizyonunun da göstergesi sanırım. Mersin hoş bir kent. Bisiklet yolları Mersin’in incisi üzere olmuş” dedi. İHA

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*