Biden’dan Yüksek Mahkemenin kürtaj kararına reaksiyon: Bizi 150 yıl geriye götürdü

ABD Lideri Joe Biden, ABD Yüksek Mahkemesi’nin kürtajla ilgili kararını iptal etmesinin akabinde yaptığı açıklamada, “Mahkeme ve ülke için üzücü bir gün” dedi.

Biden, Yüksek Mahkemenin ülke genelinde kürtaj hakkını anayasal olarak garanti altına alan 1973 tarihli “Roe-Wade kararını” iptal etmesinin akabinde Beyaz Saray’da bir konuşma yaptı.

Bu kararın ülke tarihi için “önemli bir an” olduğuna dikkati çeken Biden, “Bugün Yüksek Mahkeme, Amerikan halkının anayasal hakkını elinden aldı. Ülkemiz ve mahkeme için üzücü bir gün.” tabirlerini kullandı.

Biden, mahkemenin aldığı karar ile bayanların haklarının kısıtlanmadığını, büsbütün elinden alınıldığını lisana getirerek, “Şu anda Roe kararı artık yok. Açık konuşayım; bu ülkenin bayanlarının sıhhati ve hayatı artık tehdit altında.” yorumunda bulundu.

BİDEN’DAN PROTESTOLARIN BARIŞÇIL KALMASI ÇAĞRISI

Kadınların haklarını korumak için elinden geleni yapacağını vurgulayan Biden, “Kürtajı yasaklayan eyalet kanunları bugün otomatikman yürürlüğe girmiş oldu. Milyonlarca bayanın hayatını tehlikeye atıyorlar. Bir bayanın sıhhatini koruduğu için cezalandırılması çok makûs.” dedi.

Biden, elindeki yetkilerin kısıtlı olduğuna işaret ederek, kürtajın federal bir hak olarak tanınması için Kongreye davette bulundu.

Yüksek Mahkeme önünde devam eden protestolara da değinen Biden, “Bu mevzuyu ne kadar önemserseniz önemseyin, protestolarınız barışçıl olsun. Kimseyi korkutma yok. Şiddet asla kabul edilemez. Tehdit ya da gözdağı söz özgürlüğü değildir. Şiddetin her cinsine karşı durmalıyız.” değerlendirmesini paylaştı.

YÜKSEK MAHKEMEDEN KÜRTAJ KARARI

ABD Yüksek Mahkemesi, bugün ülke genelinde kürtaj hakkını anayasal olarak garanti altına alan 1973 tarihli “Roe-Wade kararını” iptal etti.

Karar ile kürtaj anayasal bir hak olmaktan çıkarken, bu bahisteki kanunlar eyaletlerin kendi inisiyatiflerine bırakıldı.

KARAR MAYISTA BASINA SIZMIŞTI

ABD’li siyasi yayın kuruluşu “Politico” mayısta kelam konusu kararı yayınlamış, Yüksek Mahkeme de haberin doğruluğunu teyit etmişti.

Amerikan medyası, Yüksek Mahkemenin bu istikamette açıklayacağı bir kararın ülkede zelzele tesiri yaratacağına ve siyasi bölünmenin daha da artacağına vurgu yapmıştı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*