Bankaların emekliye verecekleri promosyonda mahzurlar arttı

Açlık sonunun altında 3 bin 500 lira aylıkla “muhtaç” durumuna düşürülen emekliler, daha fazla promosyon alabilmek için banka banka dolaşırken, bir de karşılarına “bloke” pürüzü çıkarılıyor. Krediler ve icra evraklarını münasebet gösteren bankalar bloke koyarak emeklinin maaşını diğer bankaya taşımasını engelliyor. Bahis Meclis gündemine de taşındı.

En düşüğü 3 bin 500 lira olan emekli aylığı 6 bin 840 lira olan açlık sonunun da çok altında kaldı. Birçok emekli ömrünü devam ettirebilmek için çalışıyor. Emeklilerin son günlerdeki umudu ise yarışa giren özel bankaların maaşlarını taşıma karşılığı verdiği promosyonlar. 7-8 bin liraya kadar çıkan promosyonları alabilmek için emekliler banka önlerinde uzun kuyruklar oluşturuyor. Bankalar ise bir yandan yarışırken başka yandan elektrik, su üzere ödemelerde otomatik ödeme talimatı verilmesi, öbür bankalardaki kredi borçlarının kapatılması üzere çeşitli koşullar öne sürülüyor.

Devrimci Personel Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Emekli-Sen Genel Sekreteri Fikri Kalender, “Emeklileri dilenci durumuna düşürdüler. Emekliyi bankadan bankaya gezdiriyorlar. 70-80 yaşında beşerler bankaların önünde kuyrukta bekletiliyor. İktidar bundan utansın. Toplumsal devlette bunlar yaşanır mı? Devlet emeklisini korur” dedi.

KONU MECLİSE TAŞINDI

TBMM Çalışma ve Toplumsal İşleri Kurulu üyesi, CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut ise mevzuyu soru önergesi ile Meclis gündemine taşıdı. Bulut, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin yanıtlaması istemiyle verdiği önergede, “SGK’nin tahsili gereken alacakları ile nafaka borçları dışında emekli maaşları haczedilemez” kararına rağmen yurttaşların banka hesaplarına yatan paraya haciz konulduğuna dikkat çekti. Bulut, Nebati’ye şu soruları yöneltti:

“Kaç emekli vatandaşın promosyonuna el konulmuştur, kaç vatandaş iade davası açmıştır, bankalar ortasından kamu bankaları var mıdır, bakanlığınız tarafından bankalara rastgele bir yaptırım uygulanmış mıdır, promosyon uygulamasının her yıl en az enflasyon artışı kadar yükseltilmesine yönelik bir çalışmanız var mıdır”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*