Bakan Koca’dan “hekimlere silah ruhsatı verilsin” talebine reaksiyon

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, tabiplere silahlı ruhsat talebine reaksiyon gösterdi. Koca, Şiddet olaylarını lanetleyen milyonlar ile doktorları ortasına silahın girmesi nasıl düşünülebilir?” tabirlerini kullandı. Koca’nın toplumsal medyadan yaptığı açıklama şöyle: 

“Hekimler ismine hareket ettiğini ileri süren bir yapı, bugün yayınladığı bildiride, tabiplere ruhsatlı silah verilmesini talep etti. Şiddet olaylarını lanetleyen milyonlar ile doktorları ortasına silahın girmesi nasıl düşünülebilir? Hastayla doktor nasıl hasım üzere gösterilebilir?

Bu vesileyle halkımıza hatırlatmak isterim: Dr. Ekrem Karakaya cinayeti yürekleri yaktı. Şiddet eğiliminin nelere yol açabileceği görüldü. Sıhhatte şiddetin nedenlerinde bilinçsiz beklenti, ortamın gerilimi tartıda. Tabibe itimadı temel alın. Tabip elinden gelenin en güzelini yapar.”

HASTANELERİN GÜVENLİĞİ TEKRAR GÜNDEMDE

Konya Kent Hastanesi’nde misyonlu Kardiyoloji Uzmanı Hekim Ekrem Karakaya’nın öldürülmesi hastanelerdeki güvenlik sıkıntısını bir sefer daha gündeme getirdi. Sıhhat çalışanlarına şiddet her bölümden reaksiyon çekerken, caydırıcı adımların atılması da epeyce değerli. 

Sağlık çalışanlarına şiddet uygulayanlara daha ağır cezaların uygulanması gündemdeydi. Daha evvel de hastanelerin girişine X-ray aygıtı konulması da tartışılmıştı. 

Geçtiğmiz Mayıs ayında Fotoğraf Gazete’de yayımlanan Türk Ceza Kanunu ve Kimi Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’la birlikte kadına ve sıhhat çalışanlarına yönelik şiddetin önlenmesi amaçlanmıştı. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*