Avustralya – KKTC yolcuları… Şimdi de Komençero

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) uyuşturucu kaçakçısı ve Komançero (Comancheros) motosiklet çetesi lideri Mark Douglas Buddle yakalandı.

Mark Douglas Buddle, kumarhane ve otel işletmecisi Halil Falyalı cinayetinin ardından gözlerin döndüğü KKTC’ye 7 Haziran’da geldi.

2016’dan bu yana İnterpol üzerinden kırmızı bültenle aranan Avustralya’da çok sayıda suça karışan Mark Douglas Buddle bu yıl ocak ayında KKTC’de oturma izni aldı.

Mark Douglas Buddle, KKTC’nin uluslararası alanda tanınmaması ve İnterpol sistemine dahil olmaması nedeniyle saklanmayı başardı.

TÜRKİYE’YE GÖNDERİLDİ

KKTC medyasının gündemine bir süre önce giren Buddle, Türkiye İnterpolü’nün talebiyle cumartesi günü tutuklandı ve önceki akşam Türkiye’ye gönderildi. İnterpol’ün aradığı ve KKTC’de saklanan suçlular geçmişte de dolaylı yollarla iade edilmişti.

İngiliz polisi, Kıbrıs Rum yönetiminin engellemeleri nedeniyle sessiz yöntemlerle KKTC polisi ile temasa geçerek aranan suçluların iadesini sağlıyor. KKTC’nin sadece Türkiye ile suçluları iade anlaşması bulunuyor.

2010’DAKİ TÜRK BARON

Yine Avustralya’nın en çok aranan suçlularından olan ve uyuşturucu kaçakçılığıyla itham edilen Hakan Ayık KKTC’de 2010 yılında yakalanmıştı.

Hakan Ayık, Avrupa Polis Teşkilatı (Europol) ile Amerikan Federal Soruşturma Bürosu (FBI) tarafından 16 ülkede yürütülen ve bugüne kadarki en büyük polis operasyonlarından biri olan “Truva Kalkanı”na takılmıştı.

İLGİLİ HABER:

Ayık gitti Reis geldi… KKTC’de yakalandı, Kemer Country’de çıktı

İstemeden de olsa polis tarafından suç örgütlerini deşifre etmek için AnOm adlı şifreli telefonları suç örgütlerine yayan Hakan Ayık 16 ülke polisinin, mafyaları kolayca takip etmesini sağladı.

Uygulama 100’den fazla ülkede 300’den fazla suç örgütüne mensup 12.000’den fazla cep telefonuna indirildi.

İSTANBUL’DA İDDİASI

Avustralya’nın The Sydney Morning Herald gazetesi Hakan Ayık’ın İstanbul’da yaşadığını öne sürdü. Avustralya polisi Hakan Ayık’ın estetik ameliyatlarla görünüşünü değiştirdiği ve silahlı kişiler tarafından korunduğu konusunda uyarıda bulunmuştu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*